Lipit ve lipoprotein alt sınıf düzeylerinin sağlıklı kişilerde ve koroner kalp hastalarında incelenmesi
Investigation of lipid and lipoprotein subfractions levels in healty people and coronery heart patients
  1. Tez No: 291804
  2. Yazar: MEHTAP BİLİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ UYDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tüm dünyada, koroner kalp hastalığına yol açan ateroskleroza bağlı hastalıklarbaşlıca ölüm nedenlerinden biridir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda serum kolesteroldüzeyleri normal seviyelerde olduğu halde bireyler de koroner kalp hastalıklarıbelirlenmektedir. Bu durumu açıklama için lipoprotein alt sınıflarının analizine ihtiyaçduyulmaktadır. LDL ve HDL gradientli jel elektroforezi, NMR, HPLC veultrasantrifüjleme ile alt sınıflarına ayrılmaktadır.Bu çalışma; koroner damar tıkanıklık düzeyleri anjiyografi tekniği ile belirlenendenekler üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan denekler bir damarı tıkalı (n=13), ikidamarı tıkalı (n=26), üç damarı tıkalı (n=22) hasta grupları ile damarı tıkalı olmayankontrol grubu (n=24) olmak üzere 4 farklı grup oluşturuldu. Öncelikle çalışma gruplarınınotoanalizörle rutin lipit profili belirlendi. Bu kişilerin plazmaların da Quantimetrixlipoprint sistem kullanılarak lipoprotein alt sınıfları tespit edildi.Çalışma gruplarının rutin lipit parametreleri (HDL-K hariç) arasında istatistikselolarak anlamlı bir değişim gözlendi. Fakat kontrol grubunun HDL-K düzeyleri üç damarıtıkalı olan hasta grubuna göre yüksek bulundu. Lipoprotein alt sınıflarının analizisonucunda LDL alt sınıfları arasında bir farklılık olmamasına rağmen HDL'nin bazı altsınıfları arasında farklılık olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
All over the world, diseases related to atherosclerosis which causes coronary arterydiseases are major death causes. Recently experiments showed that there are people whohave normal levels of serum cholesterol suffer from coronary artery disease. The analysisof Lipoprotein subfractions are necessary to express this situation. Gradient gelelectrophoresis, NMR, HPLC, and ultra-centrifugation are used for separating of HDL andLDL subfractions.This study was performed in subjects who the degree of coronary artery blockagewas evaluated by angiography. Individuals joined to the study were classified to fourgroups according to state of vessel blockage; one-vessel occlusion (n=13), two-vesselocclusion (n=26), three-vessel occlusion (n=22), and no occlusion as control(n=24).Firstly, plasma lipid parameters in the study groups were analyzed in autoanalyzer, then,the levels of lipoprotein subclasses in plasma were estimated by using gradient gelelectrophoresis system.It was observed that there is no statistically difference between traditional lipidprofiles in the study groups (except for HDL-C). When analyzed lipoprotein subclasses,certain subclasses of HDL-C in the patients with three-vessel occlusion showed asignificant decrement compared to control group whereas there is no change in the level ofLDL-C between groups.