Kolesterol ester transfer proteini polimorfizminin HDL ve LDL alt fraksiyonları ile ilişkisi
Association of cholesterol ester transfer protein's polymorphism with subfractions of HDL and LDL
- Tez No: 474470
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Özet: Bu çalışma, lipid bozukluklarında Kolesterol Ester Transfer Proteini Polimorfizminin HDL ve LDL alt fraksiyonları ile ilişkisinin araştırılması amacıyla, 45 koroner arter hastası (yaş ort: 59,01±10,72 yıl, E/K=33/12) ve 45 kontrol grubu (yaş ort: 58,02±8,75 yıl, E/K=28/17) ile yapılmıştır. Çalışmamızda CETP gen polimorfizminin belirlenmesi amacıyla Real Time-PCR (Polimerize Zincir Reaksiyonu) yöntemi, lipoprotein alt fraksiyonlarının tayini için Quantimetrix Lipoprint sistem kullanılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS v.22 ve v.24.0 ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: This study conducted with 45 coronary artery disease patients (mean age: 59.01±10.72 year, M/F=33/12) and 45 control group (mean age: 58.02±8.75 year, M/F=28/17) for researching on the association of Cholesterol Ester Transfer Protein (CETP)'s polymorphism with subfractions of HDL and LDL. In our study, for detecting CETP gene polymorphism, Real-Time PCR (Polymerized Chain Reaction) and for assaying subfractions of liporoteins Quantimetrix Lipoprint System are used. SPSS v.22 and v.24 are used for the statistical analysis.