Ani sıcaklık şoku uygulanmış Karadeniz alabalığı (Salmo trutta labrax Pallas, 1811)'nda fizyolojik stres cevabın belirlenmesi
Determination of the physiological stress response in black sea trout (Salmo trutta labrax Pallas, 1811) subjected to acute thermal shock
- Tez No: 291805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, kültürü yapılan Karadeniz alabalığı (Salmo trutta labrax)'nda ani sıcaklık stres cevabın belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için özel bir alabalık işletmesinden temin edilen 184,22±10 g Karadeniz alabalıkları kullanılmıştır. Ana stok tanklarına alınarak 15 gün adaptasyona tabii tutulan balıklardan 500 litrelik bir kare tanka 85 adet balık yerleştirilmiştir ve bir hafta ortama alıştırmak için beklenilmiştir. Araştırmanın başlatılmasından hemen önce balıklardan 5 âdeti nazikçe yakalanarak bayıltılmadan kanları alınmıştır. Deneme grubu için 40 adet balık, mini soğutucu-ısıtıcı cihaz yardımıyla önceden su sıcaklığı 25°C'ye ayarlanmış 500 litrelik fiberglas tanka alınarak 30 dk. bekletilmiştir. Örneklemeler, ani sıcaklık şoku uygulaması sonrasında 1., 3., 6., 12., 24., 36., 48. ve 72. saatlerde yapılmıştır. Her gruptan rastgele 5 adet balık örneği nazik bir şekilde ağ ile yakalanmıştır. Balıkların kuyruk sapı bir neşter yardımı ile kesilerek kuyruk venası yoluyla her bireyden yaklaşık olarak 3 ml kan sağlanmıştır. Toplanan kanlardan serum çıkarılmış ve biyokimyasal analizler yapılana kadar -20°C'de stoklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physiological effects of stress response of cultured Black Sea Trout (Salmo trutta labrax) to acute thermal shock were investigated. For this purposes, domesticated Black Sea trout (184,22±10 g) that was provided from private trout farm was used. Fish were stocked in square fiberglass tanks (500 L) in order to adapt research center conditions and had been waited for 15 days. 85 fish randomly were chosen and put in square thank. After one week later 5 fish were netted and captured gently. After that, 40 fish were transferred to separate fiberglass tank which was water temperature adjusted to 25 °C. Fish had been threatened for 30 minute. After treatments, fish were sampled at 1st, 3rd, 6th, 12th, 24th, 36th, 48th and 72nd hours after acute thermal shock treatment. A random sample of five fish per group was gently netted. Approximately 3 milliliter blood was obtained by cutting caudal peduncle per individual. The serum was removed from blood collected and was stored at -20°C for biochemical analyses.