Farklı yöntemlerle grid performanslarının ölçümü
Measurements of grid performances with different methods
- Tez No: 291814
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YETER GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bazı klinik incelemelerde hasta dozu ile görüntü kalitesi arasında dengeyi iyi sağlamak için saçılmayı önleyici gridlerin geniş bir seçim aralığı vardır. Gridlerin kullanımı geniş alan sistemlerinde daha kullanışlıdır, kolaylıkla kaldırılabilirler veya farklı tiplerdeki klinik prosedürlere bağlı olarak yerleştirilebilirler.Bu çalışmada, IEC (International Electrotechnical Commission) protokollerine göre gridlerin performans testlerinde geniş alan detektörlerinin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Noktasal iyon odasının kullanıldığı benzer teknikle karşılaştırılmaları yapılmıştır. Primer, saçılan ve toplam radyasyon geçirgenliği ölçüldü ve bucky faktörü, kontrast iyileştirme faktörü ve grid hassasiyeti gibi performans parametreleri hesaplanmıştır.Sonuçlarımız, bazı gridlerin bazı performanslarının nominal ve beklenilen performanslarından oldukça farklı bulunmasından dolayı grid performans testlerinin önemliliğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
There is a wide selection of anti-scatter grids in the market in order to make the best balance of patient radiation dose image quality optimization for specific clinical examinations. The use of grids ismore practical for flat panel systems; they may be removed easily or depending upon the clinical procedure different types can be installed.İn this work, we investigated the possible use of flat panel detectors for the performance test of grids according to IEC (International Electrotechnical Commission) procedures. Comparisons heve been made with a similar technique but using a small ion chamber. Transmissions of primary, scatter and total radiations were measured and some other grid parameters such as bucky factory, contrast improvement factory and grid selectivity were calculated.Our results indicated the importance of grid tests since some of the parameters of some grids found quite different than their nominal and expected performances.