Dijital mamografi sistemlerinin kalite kontrol ve kabul testleri
Quality control and acceptance tests of digital mammography systems
  1. Tez No: 291813
  2. Yazar: ŞÖLEN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmış olan Dijital Mamografi sistemlerinin kalite kontrol ve kabul testlerinin nasıl yapılacağına yönelik ulusal bir standart protokol oluşturulması amaçlanmıştır.Bu amaçla değişik uluslararası kuruluşlar tarafından oluşturulmuş farklı kaynaklar incelenerek standart ve kullanıcıların olanaklarına göre alternatifler içeren bir protokol hazırlanmıştır.Bu protokol kapsamında, X-Işın Tüp ve Jenaratör testleri, dedektör testleri, dozimetri testleri ve görüntü kalitesi testleri yer almaktadır.Hazırlanan bu protokolde özellikle görüntü kalitesine yönelik testler oldukça geniş kapsamlıdır. Kullanıcının kolaylıkla yapabileceği, kalitatif değerlendirmelere dayanan görüntü kalitesi testleri olduğu gibi, görüntü kalitesini daha ileri seviyede test eden testlere de (Modülasyon Trasnfer Fonksiyonu, Gürültü Güç Spektrumu vb.) protokol de yer verilmiştir.Protokolün belirlenmesinin ardından farklı üretici firmalara ait dijital sistemlerin testlerine başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to prepare a standart protocol regarding to the quality control methods of digital mammografy systems.For this aim, different methods, suggested by various international bodies, have been investigated and a standart protocol with some alternative techniques, considering the different infrastructure of various users, have been created.This protocol contains the test of X-Ray tube, generator, detector and image quality as well as patient dosimetry.Various tests of image quality were proposed in the protocol. The protocol has qualitative evaluation of simple test tool images which user can do easily and also more complex tests aiming the quantative evaluation of results of images are included. (Modulation Transfer Function, Noise Power Spectrum, etc.)Initial results were started to be taken with systems from different manufacturers.