Nükleer tıp görüntülemede saçılan ışınların etkileri ve düzeltme yöntemleri; nümerik değerlendirmeler
The effect of scatter radiation on nuclear medicine images and correction methods; numerical assessments
- Tez No: 291815
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇELİK TARIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences, Nuclear Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada saçılan ışınların görüntü kalitesine olumsuz etkilerini en iyi şekilde gösteren optimum düzeltme tekniği elde edildi. Karaciğer fantom görüntüsündeki gürültü ve kontrast ölçümlerine ek olarak saçılım ölçümünde uzaysal ortamda ve frekans ortamında enerji ve uzaysal ayırma gücü gibi alternatif yöntemler test edildi. Tekniklerin karşılaştırılması saçılım düzeltmesi yapılmış görüntüler üzerinde yapıldı. Bu tekniklerin her birinin kendine özgü avantajı olmasına rağmen kontrast ve gürültü ölçümleri saçılım etkisini tespit etmede en etkin yöntem olduğu görüldü. Saçılım düzeltmesi ile ilgili olarak uzaysal ortamda analiz yöntemleri (Axelsson LSF ve Floyd LSF) ve enerji penceresi düzeltme yöntemleri (Çift enerji penceresi ve Üçlü pencere) kullanıldı. En iyi sonuçlar (kontrastın daha yüksek ve gürültünün düşük olduğu) Axelsson LSF düzeltme yönteminde elde edildi.
Özet (Çeviri)
In the study the optimum technique which gives the best estimate of degrading effect of scatter radiation to image quality was determined. Alternative methods of scatter measurement such as energy and spatial resolution in spatial and frequency domain (MTF) were tested in addition to contrast and noise measurements on liver phantom images. The comparison of these techniques were made for some scatter corrected images. Although each technique has its own advantages, contrast and noise measurements were found to be the method of choice. Regarding to scatter correction spatial domain analysis (Axelsson LSF and Floyd LSF) and energy window correction techniques (Dual energy window and Three window) were used beter results (higher contrast and low noise) were found for Axelsson LSF correction technique.