Yoğunluk ayarlı radyoterapide hastaya özgü kalite kontrolü
Patient specific quality control in intensity modulated radiotheraphy
- Tez No: 291822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında YART ile tedavi edilen hastalar için çok önemli olan hasta tedavi dozlarının doğrulamaları 8 prostat, 13 baş-boyun, 4 mide pankreas olmak üzere toplam 25 hasta için iki farklı dozimetrik sistem ile ölçülerek ve tedavi planlama sisteminden elde edilen doz değerleri ile karşılaştırılarak yapılmıştır.Bu sistemlerden Universal fantom ve PTW Marka 0.125 cm3 hacimli Semiflex iyon odası ile nokta doz değerlerini ölçebilirken Seven 29/2D array sistemi çok sayıda iyon odası ile aynı anda ölçüm yeteneğinden dolayı doz dağılımlarını da vererek daha fazla bilgi sağlamaktadır.Sonuç olarak; her iki sistemle ölçülen nokta doz değerleri birbirine yakın sonuçlar vermiştir. Uluslararası protokollere ve referans çalışmalara göre tedavi planlama sisteminden elde edilen doz değerleri ile bu sistemlerle ölçülen doz değerleri arasındaki farkın kabul sınırları içerisinde ve tedaviye alınan 25 hastada bu farkın % 3 içerisinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is very important for YART patients treated with doses of treatment of verifications 8 prostate, 13 head and neck,4 pancreas - stomach, including for total of 25 patients with two different dosimetric system were measured and compared with dose values were obtained from the treatment planning system .Volume of 0,125 cm3 PTW Brand Of these systems, Universal phantom and ion chamber point dose values Semiflex while measurable Seven 29/2D ion chamber array system with a large number of measurement because of its ability at the same time giving the dose distribution provides more information.As a result, each measured point dose values of the two systems gave similar results. According to studies of international protocols and reference dose values obtained from the treatment planning system with measured dose values of the difference between these systems within the boundaries of accepted and received treatment in 25 patients determined to be 3% of this difference.