Radyoterapide volümetrik modüle edilmiş ark tedavisi planlarının optimizasyonunda 'photon optimizer' algoritmasının 'aperture shape controller' özelliğinin kullanımının etkileri
The effects of using the aperture shape controller feature of photon optimizer algorithm in optimization of volumetric modulated ARC therapy plans in radiotherapy
- Tez No: 641109
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR DEMİRAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EPİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Çalışmamızda baş-boyun, akciğer ve prostat kanserli hastaların Volümetrik Modüle edilmiş Ark Tedavisi (VMAT) RT planlarında,“Photon Optimizer”(PO) algoritması ile optimizasyonda“Aperture Shape Controller”(ASC) özelliğinin kullanılmasının tedavi plan kalitesi (TPK), tedavi verme etkinliği (TVE) ve hesaplanan ve verilen doz dağılımı arasındaki uyum (QA) üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Hipotez: ASC kullanımının kullanılmamasına göre TPK, TVE ve QA açısından daha üstün olacağıdır. Gereç-Yöntem: Definitif RT planı yapılmış olan toplam 36 (akciğer, baş-boyun ve prostat kanserli 12'şer) hasta çalışma grubu olarak seçildi. Tamamı VMAT tekniğiyle yeniden tedavi planları hazırlanıp, PO algoritması ile optimize edildi. Her bir olguda, ASC özelliğinin 3 farklı düzeyi (1. kapalı, 2. orta, 3. çok yüksek) seçilerek optimizasyon yapıldı.“ArcCheck”ile her hastada her bir plana özgü Kalite Güvenirliği (QA) değerlendirilmesi yapıldı. TPK (Homojenite İndeksi(HI), OAR doz-volüm parametreleri(DVP)), TVE (Ortalama Açıklık Aralığı(AA), Modülasyon Karmaşıklık Skoru(MCS), toplam Monitor Unit(MU)) ve QA yönünden ASC düzeylerinin ikili karşılaştırmaları“Wilcoxon Signed-Rank”testiyle yapıldı. Bulgular: TPK: Baş-boyun ve prostat kanserinde tüm PTV'ler için HI yönünden en homojen doz dağılımı ASC Kapalı olduğunda sağlanmaktadır. OAR: Beyin sapı, sağ koklea, toplam parotis, sağ parotis, sol ve sağ optik sinir, akciğer, barsak, sol femur başı ve mesane DVP'nde ASC düzeyi değiştiğinde anlamlı farklar ortaya çıkmıştır. TVE: Baş-boyun kanserinde sadece MCS, akciğer ve prostat kanserinde ise AA, MCS ve toplam MU değerlerinde ASC düzeyi değiştiğinde anlamlı fark bulunmuştur. QA: Tüm olgularda ASC düzeyi değişimiyle anlamlı fark gözlenmiştir.2 Sonuç: Baş-boyun, akciğer ve prostat kanserli hastaların VMAT planlanmasında, ASC kullanımında çok yüksek düzey ile kapalı+orta düzeye kıyasla TVE ve QA açısından olumlu sonuçlar elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the effect of using“Aperture Shape Controller”(ASC) feature in the optimization with“Photon Optimizer”(PO) algorithm in“Volumetric Modulated Arc Therapy”(VMAT) RT plans of head and neck, lung, and prostate cancer patients in terms of treatment plan quality (TPQ), treatment delivery efficiency (TDE), and agreement between calculated and delivered dose distribution (QA). Hypothesis: The use of ASC feature in optimization will be superior in terms of TPQ, TDE, and QA. Material-Method: A total of 36 patients (each 12 with head and neck, lung, and prostate cancer) with a definitive RT plan were selected as the study group. Treatment plans were reprepared with full VMAT technique and optimized with the PO algorithm. In each case, optimization was performed by selecting 3 different levels of ASC feature (1. off, 2. medium, 3. very high). In order to test the dosimetric acceptability of each RT plan prepared, patient-specific Quality Assurance (QA) was evaluated with“ArcCheck”. Comparisons of different ASC levels were performed using“Wilcoxon Signed-Rank”test (two related samples test) in terms of TPQ (Homogeneity Index (HI), OAR dose-volume parameters (DVP)), TDE (Average Open Aperture (AA), Modulation Complexity Score (MCS), Total Monitor Unit (MU)), and QA. Results: TPQ: The most homogeneous dose distribution in terms of HI for all PTVs in head and neck and prostate cancer is provided when the ASC level was off. OAR: As the ASC level was changed, significant differences were observed in the DVPs of brainstem, right cochlea, total parotid, right parotid, left and right optic nerve, lung, intestine, left femoral head and bladder. TDE: There was a significant difference only in MCS in head and neck cancer while in AA, MCS and total MU values in lung and prostate cancers.4 Conclusion: In the VMAT planning of patients with head and neck, lung and prostate cancer, the use of very high level of ASC is more favorable compared to the closed + medium level in terms of TDE and QA.