Prostat kanserlerinde farklı yoğunluk ayarlı radyoterapi planları için gama analizlerinin karşılaştırılması
Comparison of gama analysis for different identity modulated radiotherapy plans in prostate cancer
  1. Tez No: 609632
  2. Yazar: GÖKÇEN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA OĞUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Radyasyon tedavisinde istenilen dozu hedef hacme doğru bir şekilde vermek çok önemlidir. Yoğunluk ayarlı radyasyon tedavisi (YART), kalite kontrol açısından daha karmaşıktır ve ayrıntılı iki boyutlu dozimetrik doğrulama gerektirir. YART tekniğinin karmaşıklığından dolayı hastaya özgü tedavi öncesi kalite kontrollerinin yapılması YART tedavisinin en önemli aşamalarından biridir. Hesaplanan ve ölçülen doz arasındaki değerlendirme, YART teadvisinin kalite güvencesinde önemli bir rol oynar. Klinik tedavilerin artan karmaşıklığı, daha doğru doz doğrulama süreçleri ve sistemlerine duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Kalite kontroller tedavi planlama sisteminde (TPS) modellenen doz dağılımının, ölçülen doz dağılımıyla benzerliği analiz edilerek yapılır. Bu çalışmanın amacı, radyoterapi tedavi planlarının doz doğrulaması için Portal dozimetri, Epiqa ve 2-D Array dedektörü kullanarak gama analizlerini karşılaştırmaktır. Ters planlama tekniğiyle yapılan 20 tane prostat kanseri hastası için 2 farklı tedavi planları, optimizasyon işleminden sonra doz dağılımları Anizotropik Analitik Algoritması'yla (AAA) hesaplanmış ve kalite kontrol planları yaratılmıştır. Tedavi planları TPS'de Eclipse 15.1 sürümü kullanılarak oluşturulmuştur. Tüm ölçümler Varian DHX lineer hızlandırıcısına entegre edilmiş bir aS500 ve 2-D Array ile yapılmıştır. Doz dağılımı, doz uyumu ve anlaşma parametrelerine uzaklık için farklı γ kriterleri (%2/2 mm ve %3/3 mm) kullanılarak oluşturulan gama alanı histogramları (GAH) ile değerlendirilmiştir. 40 YART planının ortalama geçiş oranı, %2/2 mm ve % 3/3 mm olan tüm cihazlar için % 95'in üzerinde bulunmuştur. %2/2 mm ve %3/3 mm kriterleri için, portal dozimetride gama analizinin geçiş oranları, epiqa ve 2-D Array sisteminden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is very important to deliver the desired dose to the target volume accurately in radiation treatment. IMRT is more complex in terms of quality assurance and requires detailed two-dimensional dosimetric verification. Because of the high complexity of IMRT patient-specific pretreatment quality assurance (QA) is generally considered a necessary pre-requisite to patient treatment. The evaluation between calculated and measured dose plays an important role in the quality assurance of IMRT. The increasing complexity of clinical treatments raises the need for more accurate dose verification procedures and systems. The quality control is done by analysing of similarity between dose distribution modelled in treatment planning system (TPS) and measured dose distribution. The aim of this study was to compare gamma analysis by using Electronic Portal Imaging Device (Epid), Epiqa and 2-D Array detector for dose verification of radiotherapy treatment plans. Following the optimization process, dose distribution of 20 plans (prostate) done by inverse planning technique is calculated by Anisotropic Analytical Algorithm (AAA), and quality control plans were created. The treatment plans were created using treatment planning system (TPS) version 15.1. All measurents were performed by aS500 Epid integrated into Varian DHX linear accelerator, and 2-D Array detector. The dose distribution was evaluated with gamma area histograms (GAHs) generated using different γ criteria (%2/2 mm and %3/3 mm) for dose agreement and distance to agreement parameters. The average pass rate for 20 IMRT plans was above to %95 for all devices with %2/2 mm and %3/3 mm. For the %2/2 mm and %3/3 mm criteria, the passing rates of gamma analysis for the Epid system were higher than those of epiqa and 2-D Array.