Çok yapraklı ve kon kolimatörler ile yapılan stereotaktik radyocerrahi ve yoğunluk ayarlı stereotaktik radyocerrahi uygulamalarının dozimetrik değerlendirilmesi
Dosimetric evaluation of multileaf and cone collimators in stereotactic radiosurgery and intensity modulaoted stereotactic radiosurgery practice
- Tez No: 291826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada intracranial tümöre sahip 10 tane hasta 3 mm DMLC(Dynamic Multileaf Collimator), 5 mm DMLC ve cone kolimatörler kullanılarak SRS (Stereotactic Radiosurgery) ileri planlama tekniği ile ERGO++ tedavi planlama sisteminde planlanmıştır. Planlamaların DVH (Dose Volume Histogram) ve CIyeni(d) (Conformity Index) sonuçları incelenerek 3 mm DMLC, 5 mm DMLC ve cone kolimatör ile yapılan planlamalar karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak tümörün şekline göre kullanılan kolimatör şekline ve kolimatör yaprağı genişliğine bağlı olarak planlama sonuçlarının değiştiği görülmüştür. Ayrıca en iyi planlama ile hastanın tedavi edilmesi için planlama sonuçlarının incelenmesinde genelde kullanılan DVH sonuçlarının yanı sıra CI(d) sonuçlarının da incelenmesi ve her iki dozimetrik değerlendirme yöntemi sonucuna göre optimizasyon yöntemi ile hastanın tedavi edilmesi gerektiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
10 patient, with intracranial tumors were treated in ERGO++ treatment planning system with SRS using 3 mm DMLC, 5 mm DMLC and cone collimator in this trial. DVHs and CI results were assessed and compared for 3 mm DMLC, 5 mm DMLC and cone collimator plannings. It was concluded that planning results would change depending on the tumor? s shape, thus the collimator? s shape and the collimator leaf width. Also, in addition to DVH results using the CI results were found to be useful to achieve the best plan for the patient.