Görüntü rehberliğinde radyoterapi tekniğinde kullanılan volumetrik görüntüleme sistemlerinin kalite kontrolü ve bu sistemlerin hasta tedavisinde kullanılması
The quality assurance of volumetric imaging systems used in image guided radiation therapy and the usage of volumetric imaging systems in patient treatment
  1. Tez No: 291827
  2. Yazar: ALPER ÖZSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde kullanımı yaygınlaşacak olan Görüntü Rehberliğinde Radyoterapi tekniği için, ortak bir kalite kontrol protokolünün oluşturulması ve bu protokolün standart hale gelmesidir.Bu tez çalışmasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi' nde (GATA) bulunan Elekta marka Synergy model GRRT cihazının kalite kontrol testleri, güncel yayınlar referans alınarak ve de Elekta firmasının tavsiye ettiği yöntemler uygulanarak, gerçekleştirilmiştir.Kalite kontrol testleri altı ana başlık altında gerçekleştirilmiş olup, güvenlik testleri, mekanik testler, tüp çıkış ve yarı kalınlık değeri testleri, geometrik testler, görüntü kalitesi testleri ve dozimetri şeklinde listelenmiştir.Sistem de gerçekleştirilen testler sonucunda; güvenlik testlerinde, mekanik testlerde, tüp çıkışı kontrol testlerinde, geometrik kalite kontrol testlerinde ve görüntü kalitesi testlerinde elde edilen sonuçlar kabul sınırlarının içerisindedir. Yarı değer kalınlığı testi sonucunda, toplam filtrasyon değeri 10.28 mmAl olarak bulunmuştur. Bu değer elekta firması tarafından önerilen 5.25 mm Al değerinin üzerindedir. Dozimetrik incelemeler sonucunda, görüntüleme sırasında hastalara verilen doz değeri, baş ? boyun, toraks bölgesi ve pelvik bölge incelemeleri için sırasıyla; 0.19 mSv, 5.17 mSv ve 7.38 mSv olarak bulunmuştur. Bulunan bu değerler, literatürde belirtilen dozlardan çok farklı değildir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to standardize the quality control protocols for which will become widespread radiation application technique, in our country.In the study, the quality control tests of image guided radiation therapy machine, is performed, which is installed in Gülhane Military Medical Academy, by using recent researches and applying the recommendations from Elekta Company.In the study, the quality assurance and quality control tests of image guided radiation therapy is carried out, which is a new radiotherapy application technique is started to be used in all over the world and in our country in recent years. Quality control tests are performed under six main topics listed as; safety tests, mechanical tests, the output test of x ? ray tube and half value layer test, geometrical tests, the image quality tests and dosimetry. Results of the tests are showed us that, the findings and calculated values for safety tests, mechanical tests, geometrical tests and image quality tests have met with the specification values, offered in recent researches and by the Elekta company. In half value ? layer tests, total filtration is calculated as 10.28 mmAl, which can be accepted as a high value when compared with offered value by Elekta company which is 5.25 mmAl.The dosimetric calculations is pointed out that, the imaging doses used for routine head and neck, chest and pelvic examinations, is about 0.19 mSv, 5.17 mSv and 7.38 mSv; respectively.