Demir yolu gürültüsü ve etkili önlemlerin incelenmesi
Investigation of railway noise and effective treatments
  1. Tez No: 291834
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma gürültü ile ilgili olduğundan ilk başta gürültü ve sesle ilgili temel kavramlar verilmiştir. Bu kavramlarla birlikte hesap yöntemleri ve toplumun gürültüye tepkisiyle devam edilmiştir. Raylı ulaştırma sistemi kaynaklı gürültüler anlatılmış, başlıca gürültü kaynağı olan tekerlek/ray etkileşiminden doğan gürültüler detaylıca verilerek, bu gürültülerin nasıl kontrol altına alınabileceği açıklanmaktadır. Bununla ilgili kontrol yöntemleri, maliyetleri ve açıklamaları tablolar şeklinde verilmektedir.Sonuç olarak raylı sistemlerden kaynaklanan gürültülerin nedenleri ve bu gürültüleri önlemeye yönelik yöntemler belirlenmiştir. En baskın gürültü olan yuvarlanma gürültüsünü engellemek için en etkin uygulamanın rayların ve tekerleklerin düzenli olarak taşlanarak bozulmaların giderilmesi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
At first, some basic information and terms about sound is given because the study is about raiway noise. Moreover the calculation methods for sound level and the community response to noise is given in this study. Noise sources from railway operations are described and as the main noise source, the wheel/rail interaction is detailed. At last the control tecniques for these noise sources are given. These control tecniques, their explanations and their budgets are summarized in tables. The dominant noise is defined as the rolling noise and the effective treatment to control rolling noise is the regular rail grinding and wheel truing.