Yürüyen merdivenlerin etüdü hesaplama ve konstrüksiyon esasları
  1. Tez No: 29190
  2. Yazar: ZİYA ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Son yüzyıllarda hızlı nüfus artışına paralel olarak ilerleyen teknolojideki gelişmeler kitle taşımacılığında da kendini göstermiştir. Küçük alış-veriş merkezleri iş hanları yerini büyük alış-veriş merkezlerine, gökdelenlere, büyük binalara bırakmaktadır. Bu tip büyük iş merkezleri ve alış-veriş merkezlerinde önemli unsurlardan biride kitle taşımacılığının önemidir. Kitle naklin de asansörler tek başına yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle kayar bantlar ve yürüyen merdivenlerde kullanılmak tadır. Yürüyen merdivenlerin getirdiği kolaylığın ve zaman tasarrufunun yanında görünümündeki estetiklik de müşteri kapasitesinde artışa sebeb olmaktadır. Bu çalışmada aralarında kot farkı olan iki zemin arasında kitle iletişim aracı olarak kullanılan yürüyen merdivenlerin çalışma prensipleri, hesaplama metodları ve konstrüksiyon özellikleri verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, technology, developed parallel to the population rice. The situation is the same in the trans portation technology. Small-scale retailer markets left its place to the Gross-selling complex. In such a huge transection centre, the motion of people have become an important point. Elevators could not be sufficient alone, for this reason moving belt and escalator have been used Escalator decrease the time for the motion and makes the life easy, in addition to that enviromental appirian- ce makes it more fashion causing the number of customer increase. This study will explain the working priciple, its construction and calculation method for an escalator working between the two potential surface.