A simulation-based approach for estimating emergency evacuation capacity of an escalator
Yürüyen merdivenin acil tahliye kapasite tahmini için simülasyon temelli bir yaklaşım
- Tez No: 365488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yayalar, acil durumlarda binanın merdiven, yürüyen merdiven, koridor, yürüyen bantlar gibi tahliye yollarına hareket ederler. Yayaların güvenli şekilde binayı boşaltması için tahliye yollarının kapasitesinin yüksek olması gerekmektedir. Büyük şehirlerde, nüfus yoğunluğu fazlalılığı sebebiyle birçok hizmet binası ve yapıları yürüyen merdivenle donanmıştır. Acil tahliye esnasında, yürüyen merdiven kullanımı diğer yapım özelliklerinden kaynaklı geniş mesafeli yürüme yollarından farklıdır. Bu sebeple yürüyen merdivenler, yayaların bulundukları farklı görünüş ve sayıdaki yerleri derhal boşaltması gereken acil tahliye planlamasında önemsenen konulardan biridir. Bu çalışma yürüyen merdivenlerin acil tahliye kapasitesini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla yayaların cinsiyet ve yaş özellikleri dikkate alınarak yön değiştirme alt modeli ve yürüyen merdivenlere özgü hızlanma/yavaşlama alt modeli ile yeni acil yaya davranış modeli önerilmektedir. Yürüyen merdivenlerin acil tahliye kapasitesini formüle etmek için hücresel özdevinim ve kuyruk teorisi yaklaşımlarının katkılarıyla ayrık/kesikli durumu benzetimi kullanılmıştır. Muhtemel tahliye senaryoları test edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuçlar yürüyen merdivenlerin daha gerçekçi acil tahliye kapasite tahmini için önerilen yaklaşımın işe yararlılığı ile ilgili anlamlılık sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In an emergency situation, pedestrians flow into the evacuation paths of buildings like stairs, escalators, corridors and moving walkways. The capacity of evacuation paths must be high enough for the pedestrians to evacuate safely. Due to the high population density in big cities, most of the service facilities and buildings are dominated by escalators. During the emergency evacuation, usage of the escalator is different from the other paths which have wider walking distance because of its structural features. Therefore, escalators become one of the main concerns for emergency evacuation planning in which pedestrians may have to immediately evacuate the places with different profiles and quantities. This paper aims to measure emergency evacuation capacity (EEC) of escalators. For this purpose; a new emergency pedestrian behavior model with direction change sub-model and acceleration/deceleration sub-model specific to escalators is proposed considering pedestrians' characteristics by gender and age. In order to formulate EEC of escalators, a discrete event simulation is used with the extension of cellular automata and queuing theory approaches. Possible evacuation scenarios are tested and results are discussed. Results give us insights about usefulness of proposed approach for more realistic EEC estimation of escalators.