Yürüyen merdivenlerde olan kazaların araştırılması ve irdelenmesi
Research and investigation of accidents in escalators
  1. Tez No: 511901
  2. Yazar: HASAN FATİH ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ERDEM İMRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yürüyen merdivenler toplum yaşamının bir parçası olan alışveriş merkezleri, havalimanları ve metrolar gibi topluca bulunulan mekanlarda bir kattan bir kata ulaşmak için kullanılmaktadır. Bu sistem ile sürekli yolcu taşınabilmektedir. Kalabalık yerlerde bu oldukça önem arz etmektedir. Bu durum yürüyen merdivenlerin kullanım sayısını da artırmaktadır. Yaygın kullanıma sahip bu araçlarda güvenlik tertibatları ayrıca düşünülmesi gereken bir konudur. Yaşlı ve çocukların da bu sistemleri kullanması durumu daha da kritik hale getirmektedir. Birçok kazalar meydana gelmektedir. Bunlar hafif yaralanmadan ölüme kadar gitmektedir. Bu kapsamda yürüyen merdivenlerin sırasıyla tarihçesi, elemanları ve çalışma prensibi ve kazaları konularında çalışma yapılmıştır. Yüryüyen merdivenlerin tarihçesi bölümünde sistemin nasıl, nerede ve ortaya kim tarafından çıkarıldığı sunulmuştur. Bu sistemlerin gelişimi detayları ile verilmiştir. Emniyet açısından eklenmiş korkuluk ve ışıklandırma gibi bazı özelliklere rastlanmıştır. İlk yürüyen merdiven üreticileri ile birlikte ülkemizdeki ilk ve önemli üreticileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ülkemizde ilk yerli olarak yürüyen merdiveni Bakbak Makina firmasının ürettiği bilgisine ulaşılmıştır. Yürüyen merdiven elemanları ve çalışma prensibi ele alınmıştır. Bu eleman hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Emniyet açısından bazı tasarım özellşklerine sahip oldukları araştırma sonucunda anlaşılmıştır. Yürüyen merdivenlerde meydana gelmiş kazalar vaka çalışması yaparak incelenmiştir. Kazalara dair yapılmış istatistiki veriler bu çalışmamızda kullanılmıştır. Kazaların birçoğu yürüyen merdivenlerin sık örneğin haftalık kontrolü yapılmaması, denetimlerin gerçekleştirilmemesi veya kullanıcıların ihmalleri sebebi ile olduğu görülmüştür. Yürüyen merdivenlerin emniyetli kullanımı için var olan standardlar yeterlidir. İstatistiklerine göre yaşanan kazaların %29'u ölümle sonuçlanmıştır. Cinsiyet farkına baktığımızda kazaların %71'ine erkekler, %23'una ise bayanlar maruz kalmıştır. Yaşlara göre dağılıma baktığımızda kazaların %44'üne 10 yaş ve altındaki çocuklar maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Escalators are used to reach a platform from other platform in shopping centers, metro and airports. With this system, passengers can be transported continuously. This is a continuous system. That feature of escalators is very important in crowded places. This situation also increases the number of use of escalators. In the historical section of the escalators, how the system was presented, where and by whom it was revealed. The development of these systems is given in detail. Some features such as safety guardrail and lighting have been encountered. The first escalator manufacturers were informed about the first and important producers in our country. Nathan Ames was granted first escalator patent on 9 Agust 1859. Afet this, Three patents were granted; 1891 Jesse RENO, 1892 George H Wheeler and 1898 Charles D Seeberger. The escalators were first introduced to the public by the establishment of two Seeberger machines in London on Earls Court Station in 1911. New escalator designs emerged and in the 1930's the use of the M series machines began. Otis has taken“escalator”word as a trade mark. So, Otis is only one authorized in use of capiltal E. First escalator manufacturer were Otis, CNIM, Pantin / APV Baker and O&K Escalator. BAKBAK MACHINE is the first escalator manufacturer in Turkey. LOHER is the first company in manufacturing of CE sign escalator in Turkey. Other significant companies in Turkey are Yursan Escalator and Ake Escalator. Parts and working principle are discussed. Detailed information about this parts is given. For safety reasons, some design features have been understood as a result of their research. Escalator parts are composed of drive gear, drive chain, step chains, handrail, decking, skirts, combplates, steps and truss. Escalators have some safety equipments. These are lack of phase, fault phase protection, Motor over-load protection, Handrail entry protection, Comb plate safety device, Step sagging protection device, Broken drive-chain safety device, Broken step chain protection, Over-speed protection, Direction reversal protection, Skirt panel protection, Brake protection, Step illumination. The speed of the escalator should not exceed 1 m/s in terms of safety. Escalators are manufactured generally with 30 degrees. Safety devices in these vehicles with common use are also a consideration. The use of these systems by the elderly and children also makes the situation even more critical. Many accidents happen. That accidents go from mild injury to death. Accidents on the escalators have been investigated by conducting case studies. The accident statistics are given in this study. Most of the accidents have been found to be due to frequent eg weekly checks of escalators, lack of inspections or negligence of the users. Standards exist for safe use of escalators. 330 Incidents of falls over the side or from the side of escalators have been located over a period of 20 years between 1987 and 2007. Plotting the number of accidents per annum shows an upward trend in the number of incidents occurring. According to the statistics, 29% of the accidents were killed. When we look at gender difference, 71% of the accidents were exposed to men and 23% to women. When we looked at the distribution by age, 44% of the accidents were exposed to children under 10 years of age. 14 standard accident types of how these incidents occur have been identified. Some of these are; falling over the side owing to sitting on or sliding down the handrail, falling from the side owing to holding onto the handrail and being taken, falling after being taken by the handrail as a result of friction by clothing, falling over the side owing to being carried by an elder who has lost balance, suicide, child being carried on parents shoulders on an escalator and unknown causation.