Cam ergitme ve tavlama fırınlarının teknik özellikleri ve termik hesapları
- Tez No: 29193
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Özet Gününüzde çevre kirliliğinin artması, cam malzemelerin kullanım alanını genişletmiştir. Petrolden elde edilen plastik maddelerin doğaya verdiği zararlar bilinmektedir. Bu yüzden insan yaşantısında cam ve cam malzemelerin kullanımı daha önemli yer tutmaktadır. Bu durumda cam endüstrisi, daha parlak bir gelecek için yeni teknolojilere açık bir endüstri dalı olmaktadır. Bu sebeple, bu araştırmada cam endüstrisi ve bu endüstri dalının bazı aşamaları üzerinde çalışılmıştır. Bu araştırmada, cam üretiminin temel aşaması olan cam ergitme ve tavlama fırınları incelenmiştir. Bu fırınlar hakkında belirli bir seviyede bilgi verilmiştir, Tavlama.fırınlarından olan ısı kaybı hesaplanmıştır. Bu hssaptan sonra, tavlama fırını ısıtma ve soğutma diagramları ha zırlanmıştır. Bu diagram üzerinde cam sıcaklıkları ve bu camı ısıtmak için firma verilen gazın sıcaklıkları he saplanmıştır. Bu sıcaklıkları sağlamak için, fırına verilmesi gereken yakıt miktarı hesaplanmıştır. Hesaplanan bu yakıt ve atık gaz miktarı fırın üzerinde şematik bir sis* tem olarak gösterilmiştir. Atık ısının yeniden kazanılması sistemleri araştırılmıştır. Böylece enerji tasarrufu sistemleri daha detaylı bir bilgi halinde verilmiştir. Böylece gelecekte önemli bir yeri olan bu endüstri dalı hakkında yeni bir bilgi kaynağı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary Nowadays, increasing of the pollution of environment, has wade larger the using area of the glass materials. The damages on the nature, which were given "by the plastic ma terials that made of petroleum is known very well. So, a- rea of glass material using is becoming very important at the human life. In that case, glass industry is becoming, an open in dustry branch to new technologies for a brilliant future life. Therefore, in this investigation, glass industry and some stages of this industry branch was searched. In this investigation, annealing furnaces and melting furnaces which are the basic stage of the glass producing was researched, Sone knowledge on a c-ertain level was given about these furnaces. Heat losses that from annealing fur naces was calculated. After that calculation, heating and cooling diagrams of the annealing furnaces was prepared. Glass temperatures and gas temperatures that given into the furnace to heat glass in it, was given on that diag ram. The required fuel quantity to supply these tempera tures was calculated. This calculated -fuel and waste gas quantities were shown on the furnace as a diagramatic sys tem. Waste heat recovery systems were researched. So, energy saving systems were given as a more detailed knowledge. Thus, a new knowledge source was prepared on this in dustry branch that has an important place in the future life.