Sanayi tesisleri için su hazırlanması
- Tez No: 29192
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Mechanical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Suların niteliğini, içerisindeki çözünmüş maddelerin, katı suspansların (askıdaki maddeler) ve kolloidal maddelerin ttirti ve miktarı belirler. Özellikle ham suların karakterlerinin belirlenmesinde bu suyun içerisindeki her turlu yabancı maddenin sınıflandırılarak miktarlarının saptanması önemli bir unsur dur. Suların özelliklerini belirleyen unsurları dört grupta toplayabiliriz: 1-Süspans (askıdaki D katılar. 2-Çözünmüş C erimiş} katı maddeler. 3-Çözönmüş gazi ar. 4-Ortak özellikler. Endüstride kullanılan suyun içerdiği askıdaki maddeler su yun kullanıldığı donanımlarda ve geçtiği devrelerde çok çeşitli sorunlara neden olur. Bunun için suspans maddelerin neler olduğunu, ne gibi sorunlara neden olduğunu ve nasıl giderildiğini bilmek, çeşitli endüstri kollarında karşılaşılan bir çok sorunun giderilmesinde oldukça önemli bir rol oynayacaktır. Bu çalışmada çözünmüş katı ve gaz maddeler ile çözünmüş gazlar ve suyu kullanımdan önce gerekli standarta getirmeyi gerektiren iletkenlik Ckondukti vite>, pH Cdaha asi dik ya da bazik2>, pHs Csertlik oranı) gibi ortak özelliklerden söz edilmekte ve bunları giderme yolları anlatılmaktadır. Kullanılmış suların içindeki kimyasal, biyolojik ve diğer atıkların giderilmesi de uçuncti bolumtin konusunu oluşturmakta dır. Dördüncü bolümde teknolojik su ıslah işlemlerinden söz edilmekte ve korozyon Cyeniırû türleriyle bunların giderilmesi açıki anmaktadır. Son bolümde ise kazanların maliyet ve masraflarının azaltılmasına yönelik bir uygulama ile bunu kolaylaştıran ve he saplamaların yapıldığı program akış diyagramı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The quality of water depends on suspends and colloidal substances which exist with water. Especially, classification of substances in water is an important matter of finding out of characteristics of unprocessed water. It is also necessary to know amount of substances in the water. Some materials may be harmful for the parts of an apparatus which is mostly oper ated at aquatic processes. If there is a case like this, so the materials have to be eliminated in some certain ways which are called -WATER TREATMENT“.. The factors which determine the characteristics of water can be casted as four main groups: 1 -Floating solids in water. 2-Soluted solids in water. 3-Soluted gases in water. 4-Common properties of all kinds of water,, The suspends which are contained by water being used in dustry can cause various problems at devices and units. It is quite important to know what suspends are contained by water, what sorts of problems they cause and how it can be solved. The four reasons shown above are the main subject which is explained in the second and third chapter. In the fourth chapter, general information is given about the waste water types of various industrial processes. In the all chapters, ”water treatment" techniques are ex plained. An application is also given in the last chapter.