Kesintili çalışan büyük hacimli mahallelerin ısıtılmasında radyant ısıtıcıların avantajları
- Tez No: 29195
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ, DOÇ. DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüzde, ısıtma sistemleri sürekli değişmekte, gelişen teknolojiye uygun olarak en ekonomik ve konforlu ısıtma sis temini bulmak için arayışlar devam etmektedir. Bir çok ısıtma sisteminin mahal için uygun konfor şartlarını sağlayabilmesi için bir takım faktörler gereklidir. Örneğin mahalde döşemeden ısıtma sisteminin uygulanabilmesi için o mahalin ısı yalıtımının çok iyi olması gerekmektedir. Sıcak hava üflemeli sistemlerde ise mahal yüksekliğinin çok fazla olmaması gerekir. Çünkü sıcak hava tavanda toplanarak buradaki sıcaklığın asın derecede artmasına neden olur. Radyant ısıtma sistemleri, tavan yüksekliği çok fazla ve yalıtımsız mahallerde rahatlıkla uygulanabilir. İnfiltrasyon ve exfiltrasyon kayıplarının çok yüksek olduğu yapılarda rad yant sistem konforu istenen şekilde sağlayabilmektedir. Ayrıca radyant sistemlerin tesisi, emniyet tertibatı, otomatik kontrolü, bakımı oldukça kolaydır ve yakıt olarak doğal gaz veya p- ropan gazı rahatlıkla kullanabilmektedir. Bu yüzden bir çok durumlarda maliyeti diğer sistemlere göre daha avantajlı ola bilmektedir. Bu çalışmada Türkiye 'de uygulama sahası henüz yeni olan radyant ısıtma sistemleri hakkında gerekli ön bilgiler verildikten sonra, kesintili çalışan büyük hacimli mahallerde radyant ısıtma sistemlerinin klasik sistemlere göre avantajları incelenmiştir. Ayrıca, Ankara 'daki Sincan Camii * nin döşemeden ısıtma projesi yapıldıktan sonra buna alternatif olarak radyant sisteme göre hesabı yapılmış ve bu iki sistemin maliyet karşılaştırması yapılmıştır. İSTANBUL 1993 ALÎ YAVUZ YA?CI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, the heating systems are continiously changing and the searches to find out the most econoaical and coafor- tahle heating system that is appropriate for today's techno logy is continuing. Some factors are necessary for aany heating systess to be able to provide the approprite conditions of comforts for the space where it will be used. For instance; for the appli cation of floor - heating systea in a space, there mist he a perfect heat insulation in there. As for the air conditioned systess, the space where the systea is applied should not be so high. Otherwise, hot air gathers around the ceiling and cau ses the temperature rise so high at that space. Radiant heating systeas can be easily applied in the uninsulated spaces where 'the ceiling height is rather much. The radiant systems can provide the coaforts as requested, in such buildings where the infiltration and exfiltration losses are so high. Besides, the installation, safety aechanis», automa tic control and Maintenance of radiant systems are much easi er and natural gas or propane gas can be used easily as a fu el. Therefore, in sost cases the cost of these systems can be such more advantageous than that of the other systems. In this work; the advantages of radiant heating systems were exaained according to the classical systems, after the essential preliminary information about radiant heating sys tems of which we have Just a new application area in Turkey were given. Furtheraore, after the realization of the floor heating systea project at Sincan Mosque in Ankara, as an alter native to this systea it is calculated according to the radi ant system and a cost comparison of these two systems were given. ISTANBUL _ 1993 ALI ¥A¥UZ ¥AGCI