Soğuk çekilmiş karbonlu çelik tellerin gevşeme özelliğine termomekanik ısıl işlemin etkisi
- Tez No: 29196
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL TÜLBENTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Malzemenin tasarımcılar tarafından gözönünde tutulması gereken özeliklerinden biri olan gerilme gevşemesi, sürünme şartları altında, sabit boyut değişiminde gerilme azalmasıdır. Gerilme gevşemesi oluştuğunda, gerilme sabit boy uzunluğu sağlamak için zamanın bir fonksiyonu olarak azalır. 'Gevşeme deneyi verileri, verilen bir sıcaklık ve bir zaman aralığından sonra civatalı birleştirmelerde gerekli sıkma kuvvetini garanti edecek başlangıçtaki ön yükün hesaplanmasıdır. Ayrıca, kalıntı iç gerilmelerin giderilmesi için uygulanan ısıl işlem koşullarının belirlenmesi ve öngerilmeli beton tellerinin kararlılığının tesbitinde kullanılmaktadır. Öngerilmeli beton uygulamalarında, çelik donatıda boy sabit kalacağından, uygulanan öngerilme zamana bağlı olarak azalacaktır. Bu tür çeliklerin, gerilme gevşemesi oranının düşük olması istenmektedir. Bu çalışmada, genel olarak, gerilme gevşemesi olayı incelenerek, özellikle öngerilmeli beton sistemlerinde kullanılan çelik tellere, soğuk şekil verme sonrası oluşan iç gerilmelerin giderilmesi için uygulanan termomekanik ısıl işlem (gerilme giderme-germe işlemi) araştırılmış ve bu işlemin, malzemenin çekme mukavemeti, Hook doğrusunun eğimi, % uzama ve gerilme gevşemesi özeliğine etkileri gözlenmiştir. Termomekanik ısıl işlem parametreleri olan, tav sıcaklığı ve germe oranı değiştirilerek, optimum koşullar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y Stress relaxation, one of the properties of the material considered by the designers) is the decreasing of the stress at a costant deformation under the creep conditions. When stress relaxation occurs stress decreases as a function of time to provide costant deformation. The relaxation test data are used to calculate the initial preload required to ensure that a sufficient clambing force exits a bolted joint after a given period of time, and temperature. Besides, they are used to determine the condition of heat treatment which is applied for relieving residual stress and the stability of wire tendons in the prestresed concrete. In prestressed concrete applications, since steel tendons length will be costant the applied prestress will be decreased with time. It is required that this type of steel has small stress relaxation ratio. In this study, mainly, stress relaxation phenomena has been examined carefully. Particularly thermomechanical heat treatment (stress relieving-stretch operation) which is applied for relieving residual stress occured on the steel wires which are used in prestressed concrete systems has been investigated, and it has been seen that thermomechanical heat treatment affects to the tensile strength, slope of Hook line, % elongation, and stress relaxation properties. The optimum condition has been determined, by chancing the heat treatment temperature and the stretch ratio which have been the thermomechanical heat treatment parameters. 7