Control of legged robots
Ayaklı robotların kontrolu
  1. Tez No: 291975
  2. Yazar: YASİN DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE GÜZELKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, hareket etmek, bir yerden bir yere gitmek için ayaklarını kullananan robotlar hakkında çalışılmıştır. Ayaklı robot hareketlerinin incelenmesindeki önemli bir sebep, farklı arazilerde hareket edebilmenin zorluğudur. Bu çalışmada incelenen modeller yürüme ve koşmanın temellerini anlamamızı sağlamıştır. Modeller elde edildikten sonra, modellerin kontrol çalışmaları benzetim programları aracılığıyla incelenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is about the robots which use legs for locomotion. An important reason for exploring the use of legs for locomotion is the difficulty of mobility in different terrains. The models which are studied in this study make us to understand basics of walking and running. Once the models are obtained, the control job can be studied for them with simulations.