Mimari tasarımda sayısal ortamda kısıtlamalara dayalı kurgu üretim modeli
A constraint based computational model for generating an architectural design set up
  1. Tez No: 291976
  2. Yazar: ÇAĞIN ÖZBAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Erken mimari tasarım süreci; tasarıma ait temel kararların alındığı, projenin genel kurgusunun belirlendiği ve geliştirildiği en önemli tasarım sürecidir. Çoğu kez kısıtlı zamanlarda gerçekleşen erken mimari tasarım sürecinde tasarıma ait bilginin temsil edilmesi ve sürecin kesintiye uğratılmaması tasarımcı için önemlidir. Mimari tasarımda giderek daha yaygın kullanılan sayısal ortam erken tasarım aşamasında da kullanılarak bu süreç daha verimli hale getirilebilir. Ayrıca tasarım ortamın aynı olması sürecin daha akıcı ilerlemesine olanak sağlayacaktır. Yönetmeliklerde yer alan geometrik kurgu ve parsel düzeyinde yerleşime dair kısıtlamalar ön tasarım sürecinde tasarımı etkileyen önemli tasarım girdilerindendir. Bu çalışmada, İstanbul İmar Yönetmeliği'nde yer alan kütle ölçeğindeki geometrik ölçütlere ve parsel yerleşimine ilişkin kısıtlamalara dayalı üç boyutlu kurgu üretim modeli önerilmektedir. Öncelikli olarak parsel ve kütle kurgusu için gerekli olan verilerin girilmesi ve/veya seçilmesi esastır. Belirtilen veriler doğrultusunda hem girilen değerlerin yapılan seçimlere uygunluğu kontrol edilir hem de üç boyutlu sayısal bir altlık oluşturulur. Sonuç olarak, tasarımcı hızlı bir şekilde kurgu üretirken üretilen kurgunun imar yönetmeliğine uygunluğu otomatik olarak kontrol edilir. Tasarımın ileri aşamalarında yönetmelik ile ilgili gözden kaçan bir durumun tüm tasarımı etkilemesi ve yapılan düzeltmelerle ortaya çıkabilecek zaman kaybı önlenmiş olur. Tasarımcı her yeni kurgu geliştirdiğinde yönetmelikteki hangi ilişkili maddelere uymasına gerektiğini belirlemek ve ilgili hesaplamaları yapmak zorunda kalmaz.
Özet (Çeviri)
The early design stage is an important part of the design process where most critical design decisions are taken, concepts are developed and improved. It is very crucial for the designers to consistently represent the design knowledge especially when there is a limited time for the early design phase. Since computational tools have been used increasingly in architectural design, they can also be utilized in the preliminary design phase. The design process can be more productive when the design environment remains the same. The building mass and plot contraints by the construction legislation constitute the design inputs for the preliminary design. In this study, a computational model is proposed due to the İstanbul Construction Legislation for generating an architectural design set up. The main objective is to define plot layout and geometrical set up in order to generate possible architectural solutions. The plot and the design set up criterias have to be selected or entered to be able to constitute the model. The compatibility of the declared design input and the algorithm is checked on its accuracy. Enhancing the preliminary design phase by using computational modeling opportunities creates new architectural design approaches, responding to the complexity of the current build environment.