Yapı döşemelerinde hasar analizi
Damage analyse in floorings
  1. Tez No: 292009
  2. Yazar: TURGAY KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada; tasarımın nihai sonuç ürününe dönüşme süreci olan Imalat'a odaklanılmıştır. Özellikle ülkemizde sıklıkla görülen ve görsel rahatsızlığın yanında sağlıksız ortamlar da oluşuran, aynı zamanda ekonomik olarak bütçelerimize zarar veren döşeme hasarları oluşumları hakkında detaylı bir bakış açısının, tasarımcı ve kullanıcılara aktarılmasına gayret edilmiş, ve hasarların yaşanmadığı ya da en az duzeyde oluştuğu ortamlara kavusabilmek uzere bir yöntem geliştirilmesine çalışılmıştır.Bu süreç 5 ana bölüm altında sunulmaktadır.1.Bölümde, amaç, kapsam, yöntem ve sınırlandırmalar sunulmuştur.2.Bölümde, döşemenin tanımı yapılarak yapı döşemesinden beklenen performanslar açıklanmış ve yapı döşemeleri bina tipolojisindeki yerine göre sınıflandırılarak incelenmiştir.3.Bölümde, döşemede hasar oluşturan temel etmenler, fiziksel, kimyasal ve mekanik olarak sınıflandırılarak incelenmiştir.4.Bölümde, yapısal uygulama kuralları incelenerek ulusal ve uluslararası çapta bina imalat kriteleri değerlendirilmiş ve endüstriyel ölçekte üretilmiş bir ürün olarak kabul edilen temel yapı malzemelerinin performans özelliklerine değinilerek mimari uygulamalarda en sık karşılaşılan döşeme hasarları örneklendirilerek analiz edilmiştir.5.Bölümde, araştırma süreci boyunca karşılaşılan döşeme hasarları ve bu hasarlara yol açan sebepler bir bütün içinde değerlendirilerek, kullanıcıya birçok açıdan zarar ve rahatsızlık veren yapısal hasar oluşumlarının önüne geçmek üzere bir yöntem şeması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; construction on site period is being focused which is the transformation period of design from virtual area into a final product. Damage formations, beeing observed especially in our country, are occuring not only as an unhealthy factor but also as disgusting affects. Besides all, makes economical damage as well. So, about these flooring damages and damage factors, having a detailed point of view is efforted.This process is being presented under 5 basic section.In the 1.Section, purpose, scope and process is presented..In the 2 Section, definition of flooring is given, the required performances of the florings are explained and the floorings are studied according to their position in building typology.In the 3.Section, the basic factors that compose flooring damages are studied under physical, chemical and mechanical headings.In the 4.Section, building regulations are studied, the construction criterias are evaluated at national and international scale, the technical performance of the basic materials that are accepted to be a product at an industrial scale is examined and the frequently observed flooring damages are analysed by case studies.In the 5.Section, all the flooring damages and the composing affects that were being observed through the study period, are evaluated by integration and a method is developed against these harmful happenings.