Şalt instelasyon cihazları ömür deneyi odasının otomasyonu ve yük deneyi devrelerin projelendirilmesi
- Tez No: 29201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Salt tesislerinde W otomat, otomatik şalter, kontaktör vb gibi elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımında koruma amacına yönelik çeşitli cihazlar kullanılmakta olup. bu cihazların IEC,VDE,TSE standartlarına uygun olarak tüketiciye sunulmasını sağlamak üzere deneyler yapılmaktadır. Salt instelasyon cihazları yük deneyi, elektriksel ve mekaniksel deneyler olmak üzere iki aşamada incelenmektedir. Cihazların elektriksel aksamının zamana göre dayanımını ve çalışmasını ölçmek için rezistif veya endüktif yükler altında yük deneyi, mekanik aksamının zamana bağlı olarak dayanımını ölçmek, için de mekaniksel deneyler yapılmaktadır. Bu çalışmada yük deneylerinin projelendirilmesini ve otomasyonunu gerçekleştiren ömür deneyi odasının- tasarımı yapılmış ve uygulaması açıklanmıştır. Akım sınırlaması rezistif yükler kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, hesabı yapılmış olan rezistif yükler minimum yer kaplayan, en ekonomik maliyetle optimal bir şekilde dizayn edilmiş, gezinebilir bir yük arabasına monte edilmiştir. Ayrıca bir kontrol ünitesi tasarlanarak, burada ömür deneyi yapılacak cihaz üzerinden geçecek akımları hassas bir şekilde kontrol etme olanağı sağlanmıştır. Kontrol' ünitesinde kullanılan Programlanabilir Denetleyici (PLC) donanım ve yazılım olmak üzere iki ' kısımdan oluşmakta 'olup, projedeki problemlerin XIçözümünde önce yazılım sonra donanım etüdü yapılmıştır. Yük deneylerinin 0.25 A hassasiyetinde 63.75 A ' e kadar yük akımları ile yapılabilmesi için ilave donanımlar geliştirilmiştir. Mekanik deneylerde ise, imal edilmiş kontaktörlerin silisli saçlardan oluşmuş manyetik, nüvesinin ve kontakların dayanımını ölçmek için, kontaktör magnetik paletinin standartlara göre çekip.bırakmasını sağlayan tasarım gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde, deneylerde kullanılan otomasyon malzemelerinin teknik özellikleri, ikinci bölümde, yükte, mekanik ömür deneylerinin amacı ve önemi, üçüncü bölümde, akım ve güç bazında rezistif yük ve otomasyon odasında kullanılan kablo kesit hesaplamaları, dördüncü bölümde, programlanabilir denetleyicinin programlaması- ve programlarının çalışması, beşinci bölümde deneylerde kullanılan standartlar anlatılmıştır. Salt imalat sektöründe ilk olarak gerçekleştirilen ömür deneyi odası, salt instelasyon cihazlarının ömür deneylerinin yapılmasına uygun olduğu gibi, otomasyonda kullanılan PC nin genişlemeye ve yeniliklere müsait yapısı nedeniyle projelendirilen kademeli yük akımlarından dolayı ileride üretilebilecek cihazların testleri daha da geniş olanaklarla yapılabilecektir. Böylece tüketicilere daha kaliteli cihaz üretiminin sağlanabilmesinin yanı sıra imalattan, malzemeden vb sebeplerden oluşan bozukluklar da giderilebilecektir. XII
Özet (Çeviri)
Various eauipments have been used for conduction and distribition of electricity. W outomaton, outomatic shalter for shalt installation. Experiments have been made from this equipments that is agree with IEC,VDE,TSE standarts. Equipments of shalt installation have been researched by electrical and mechanical experiment. Charge experiments are made for permenent of equipments which is concerning with the time axis and working this equipments. Also mechanic experiments are made for permenent of mechanical equipments which is concerning with the time axis. In this working, charge equipments have been projected and outomation of existence equipments of room designation has been made and all applications had been explained. Limitation of current is verified by resistive charges. Also this calculation is made for economical cost and optimal design. After that this resistive.charges are settle on moving box. In addition control unit is designed for control of passing cur ren tf rom equipments. Programmable Logic Controller (PLC) which is used at control unit has two parts of hardware and sof tware. This two parts had been used for analysing problems are given in pro ject. Experiments of charge has a sensitivity 0.25 A which can be increased to 63.75 A, This designed is verified mechanic experiments which is support the magnetic nucleus lasting measurement. XIIIIn first chapter, is mentioned from technical properties of otoma t i on material which is used in experiments. In second chapter, the aim of charge and mecnanical lasting experiments, in third chapter, cable crosscut calculations is made in level of current and power, in fourth chapter, PLC programs and program running, in fifth chapter the standarts which is used in experiments are mentioned. Lasting experiments room which firstly verified, for shalt production sector can make all of the outomation experiments. Also this experiments can be supported in a useful PC hardware designed. Therefore, the quality of equipment will be increased. XIV