Talaş kaldırmada takım aşınması ve takım ömrü
Tool wear and life in chip formation
- Tez No: 29200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birinci bölümünde talaş kaldırma ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Kalem aşınması ve ömrüne et ki eden talaş oluşumu ve talaş tipleri üzerinde duruldu. Talaş kaldırmayı etki leye faktörler ve malzemelerin talaş kaldırma ile islenme kabiliyetleri arasındaki bağıntılar ikinci bölümde incelendi. Tezimizin esasını ise üçüncü bölümde incelenen takım aşınması içermektedir. Bu bölümde aşınma çeşitleri ve takım a- sınmasının ölçüm yöntemleri incelenmiştir. Gelişen tezgah tek nolojisinde kullanılabilecek, takım aşınma kuvveti için.Oraby ve Hayhurst "un geliştirdikleri matematiksel bir modele yer ve rildi. Takım aşınmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan ta kım ömrü ise son bölümde incelenmiştir. Bu bölümde takım ömrüne etki eden faktörler, talaş kaldırma işlemlerinde en ekonomik takım ömrünün hesaplanması için gerekli bilgiler araştırılmış tır. En sona ise minimum ve maksimum maliyet için en uygun ta kım ömrünün hesabını yapan Basic diliyle yazılmış bir program eklendi. Ekler bölümünde ise, takım aşınmasının değişik biçim leri fotoğraf ve sekil olarak gösterilmiş, aşınma sebebleri ve çareleri tablolar halinde verildi. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TOOL WEAR AND LIFE IN CHIP FORMATION In the first section of this study, it is given the main knowledge connected with machining operations. And it is dwelt on chip formation and chip's types which take affect on tool wear and tool life. In the second section it is investegated that the efficient factors for machining operations and relations in between machining operations and ability of machinability of materials. The third section consists of tool wear which is the main point of this thesis. In this section it is investegated which are types of tool wear and measuring methods of tool wear. The tool life which is formed by a result of tool wear has searched in the last section. The efficient factors for tool life and calculation of the most economical tool life is also searched in this section. A BASIC written calculation program which calculates the most suitable tool life for minimun and maximum costs» has been added at the end of this section. In the section of appendix; different forms of tool wear i shown by photographs and figures, and also reasons and expedients of the wear have been given in tables. V