Tek kullanımlık hidrofil antimikrobiyel dokusuz yüzey lamine çarşaf
Disposable hydrophilic antimicrobial nonwoven bed sheet
- Tez No: 292013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
?Tek Kullanımlık Hidrofil Antimikrobiyel Dokusuz Yüzey Lamine Çarşaf? ile hastanelerde hasta kalış süresince enfeksiyonların hastalara ve/ veya diğer kişilere çarşaf yoluyla bulaşmasının önlenebileceği öngörülmektedir. Çünkü hastanelerde kullanılan geleneksel pamuklu çarşaflar antimikrobiyel etkiye sahip olmadığı gibi mikrop üremesi için de açık ortam yaratmaktadır. Ayrıca maliyetleri sebebiyle tek kullanımlık değildirler ve en az 30-50 arası yıkamak gerekir. Lamine çarşaf kullanıldığında ise antimikrobiyel korumanın yanısıra maliyet avantajı da sağlayacaktır.Tez konusu lamine çarşaf, sıcaklıkla eritme (hot-melt) tekniği ile birbirine yapıştırılmış (lamine edilmiş) üç ayrı dokusuz yüzeyden meydana gelmektedir. Üst dokusuz yüzeyler spunbond ve termal bond teknolojisi ile üretilmiş farklı gramajlardaki % 100 Polipropilen elyaftan mamuldür. Alt dokusuz yüzeyler ise sıvı geçişini önleyecek şekilde spunbond %100 Polipropilen malzemeden üretilmiştir. Spunbond Polipropilen üst yüzeylerin hidrofilleştirilmesi için plazma teknolojisi kullanılmıştır. Üst yüzey olarak kullanılan termalbond dokusuz yüzeyler ise kimyasal olarak hidrofil edilmiş halde temin edilmiştir. Ara yüzey olarak yüksek sıvı emme kabiliyetine sahip % 100 viskon elyaftan mamul farklı gramajlarda dokusuz yüzeyler kullanılmıştır. Her üç yüzeyin birbirine yapıştırılması, ara katmanlarda etilenvinilasetat esaslı sıcaklıkla eriyebilen bir dokusuz yüzey kullanılarak, sıcak pres tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Antimikrobiyel etki ise hidrofilleştirilmiş üst yüzeye gümüş ve antibiyotik esaslı kimyasalların emdirme metoduna göre uygulanması ile temin edilmiştir. Bütün yapılan çalışmaların ISO ve BS standartlarında kalite ve performans testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the ?Disposable Hydrophilic-Antimicrobial Laminated Nonwoven Bed Sheet? transmissions of infections to patients and/ or others through bed sheets during staying period is being foresighted. Because the traditional bed sheets made of cotton used in hospitals does not have any antimicrobial effect and are very suitable mediums for microbes to survive. In addition, due to their costs they are not disposable and have to be washed minimum 30-50 times. If disposable hydrophilic-antimicrobial laminated nonwoven bed sheets are used, both antimicrobial protection and cost advantage will be occured.Disposable bed sheet which is the subject of the thesis is consist of three layers which are laminated to each other by hot-melt technique. Upper and lower layers are different weights of 100 % polypropylene produced by spunbond technology. Plasma technology has been used to make the hydrophobic polypropylene upper layers hydrophilic. Additionally, as upper layers, 100 % polypropylene sheets on which chemical hydrophilic finish exist, produced by thermalbond technology have been used. As medium layer, different weights of 100 % viscose sheets which have high liquid suction capacity have been used. Hot press technique has been used to laminate all three layers by the use of etylenevinylacetate hot-melt sheets in between them. Antimicrobial effect has been reached by the impregnation of silver and antibiotic based chemicals onto hydrophilic surface of upper layers. Quality control and performance tests of all these works have been done according to ISO and BS norms.