Kırmataş agregalı betonlarda agrega konsantrasyonunun betonun mekanik özelliklerine etkisi
Effect of aggregate volume concentration on the concrete in concretes producted by using limestone aggregate
- Tez No: 292023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tez çalışmasında kırmataş agrega (kireçtaşı) kullanılarak agrega hacimkonsantrasyonunun betonun kısa süreli elastik ve elastik olmayanmekanik davranışına etkisi araştırıldı. Üretilen betonlarda en büyükagrega boyutu, granülometri ve su/çimento oranı sabit tutularak agregakonsantrasyonu değiştirildi. Elastisite modülü deneysel yöntemlelerlebulundu.Bu çalışmada üretilen Kireç taşı serileri, %0, %20, %40, %60, %73 agregakonsantrasyonlarında üretildi. Agrega konsantrasyonu %0 - %73 arasındadeğişirken, su/çimento oranı ve en büyük tane çapı sabit tutuldu. Su/çimentooranı 0,28, en büyük agrega çapı 22,0mm alındı. Bütün testlerde standartsilindir numuneler kullanıldı. Silindir için yükseklik 300mm, çap 150mmboyutlarına üretilen numunelere 28. günde basınç deneyleri uygulandı.Deneylerde: taze beton özellikleri, elastik ve elastik olmayan davranışözellikleri, Gerilme ? şekil değiştirme ilişkisi ve Elastisite modülü araştırıldı.Agrega konsantrasyonundaki artışın süreksizlik sınırındaki Poisson oranınıbir minimumdan geçtikten sonra arttığı görüldü. Agregakonsantrasyonundaki artışın yarma-çekme dayanımını artırdığı gözlendi.Betonda agrega konsatrasyon artışıyla basınç dayanımındaki birimkısalmaların ve kırılma işinin azaldığı bulundu. Kırmataş agregalı betonlardaagrega hacim konsantrasyonu arttıkça basınç dayanımı düşmekte,sonra birminimumdan geçtikten sonra artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, by using White limestone aggregate the affects of aggregate? volume ratio on concrete?s elastic end unelastic mechanial behaviour has beensearched. The influence of aggregate concentration on the splitting tensilebehavior and the strain of concrete were also investigated. Finally themodulus of elasticity of concretes measured experimentally. The concretesproduced in this study are five different aggregate volumes such as: 0 %, 20%, 40 %, 60 %, 73 % with White limestone series. The aggregate volumeconcentrations have been changed in the range of 0 % - 73 %, The aggregategrading of concrete, water/cement ratio and the maximum particle size for allconcrete series have been kept constant. The water/cement ratio and themaximum size of aggregate were 0,28 and 22.0 mm, respectively. Allmechanical tests were carried out on the standard cylinder specimens, theheight=300 mm and the diameter=150 mm, at the age of 28 days. Test resultsobtained are evaluated in terms of following properties: Fresh concreteproperties, elastic and inelastic properties, under compression splitting tensilestrength, and the modulus of elasticity. These investigations were studied in fivesections. First section consists of general information, objective of theinvestigation. In next part experimental studies are presented. Fourth part is theresults of these experiments. And finally in the last part conclusions are summedand suggestions for further studies are given.