Uçak arıza tespit amaçlı web tabanlı bulanık uzman sistem tasarımı
Designing a web based fuzzy expert system for aircraft fault detection
  1. Tez No: 292022
  2. Yazar: UTKU ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Aviation, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Uçak Bakımı alanında uzman sistemlerin yeri araştırılmış ve arıza giderilmesi için çözüm ağaçları üretebilen uzman sistem tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bilindiği gibi bir uçak çok sayıda elektronik aksamı ve mekanik ekipmanları ile çok sayıda arıza sorunu yaşanabilmekte ve bu sorunların giderilmesi uçak bakımı alanında yapılmaktadır. En genel durumda arıza araştırması, tespiti ve çözümü için uzmanlara gereksinim vardır. Uzman bilgi, uçak bakımında önemli bir araçtır. Bu çalışmanın konusu uçak bakımında bir bilgi yönetim yöntemi içerisinde birçok bakım tecrübesine ve profesyonel bilgi birikimi ve pratik bakım destek süreci ve uygulama yöntemlerine dayanan uzman sistem tasarımı ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fuzzy Expert Systems in aircraft repair and maintenance is inspected. In addition to this, a repair and maintenance system is designed and developed. As it is known, an aircracft has a lot of electronical devices and mechanical parts, that is why it is highly possible to face many problem in this area. The solution of these problems is found in the aircraft repair and maintenance area.