Çakıl agregalı betonlarda agrega konsantrasyonunun betonun mekanik özelliklerine etkisi
Effect of aggregate volume concentration on the concrete in concretes producted by using gravel aggregate
  1. Tez No: 292025
  2. Yazar: YUNUS SERDAR GARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tez çalışmasında çakıltaşı agrega kullanılarak agrega hacim konsantrasyonunun betonun kısa süreli elastik ve elastik olmayan mekanik davranışına etkisi araştırıldı. Üretilen betonlarda en büyük agrega boyutu, granülometri ve su/çimento oranı sabit tutularak agrega konsantrasyonu değiştirildi. Elastisite modülü deneysel yöntemlelerle bulundu.Bu çalışmada üretilen Çakıltaşı serileri, %0, %20, %40, %60, %73 agrega konsantrasyonularıyla üretildi. Agrega konsantrasyonu %0 - %73 arasında değişirken, su/çimento oranı ve en büyük tane çapı sabit tutuldu. Su/çimento oranı 0,28, en büyük agrega çapı 22,0mm alındı. Bütün testlerde standart silindir numuneler kullanıldı. Silindir için yükseklik 300mm, çap 150mm boyutlarına üretilen numunelere 28. günde basınç deneyleri uygulandı. Deneylerde: taze beton özellikleri, elastik ve elastik olmayan davranış özellikleri, Gerilme ? şekil değiştirme ilişkisi ve Elastisite modülü araştırıldı.Agrega konsantrasyonundaki artışın süreksizlik sınırındaki Poisson oranını düşürdüğü görüldü. Agrega konsantrasyonundaki artışın yarma-çekme dayanımını artırdığı gözlendi. Betonda agrega konsatrasyon artışıyla basınç dayanımındaki birim kısalmalarını ve kırılma şekil değiştirme işlerini azalttığı bulundu. Çakıltaş agregalı betonlarda agrega hacim konsantrasyonu arttıkça basınç dayanımı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, by using gravel aggregate the affects of aggregate ? volume ratio on concrete?s elastic end unelastic mechanial behaviour has been searched. The influence of aggregate concentration on the splitting tensile behavior and the strain of concrete were also investigated. Finally the modulus of elasticity of concretes measured experimentally. The concretes produced in this study are five different aggregate volumes such as: 0 %, 20 %, 40 %, 60 %, 73 % with Gravel aggregate series. The aggregate volume concentrations have been changed in the range of 0 % - 73 %, The aggregate grading of concrete, water/cement ratio and the maximum particle size for all concrete series have been kept constant. The water/cement ratio and the maximum size of aggregate were 0,28 and 22.0 mm, respectively. All mechanical tests were carried out on the standard cylinder specimens, the height=300 mm and the diameter=150 mm, at the age of 28 days. Test results obtained are evaluated in terms of following properties: Fresh concrete properties, elastic and inelastic properties, under compression splitting tensile strength and the modulus of elasticity.These investigations were studied in five sections. First section consists of general information, objective of the investigation. In next part experimental studies are presented. Fourth part is the results of these experiments. And finally in the last part conclusions are summed and suggestions for further studies are given.