Pomza agregalı hafif betonun mekanik özellikleri ve kimyasal katkılarla dayanımının artırılması
- Tez No: 78814
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Gölcük bölgesi pomza agregası ile Atabey çakılı kullanılarak yarı taşıyıcı hafif beton üretimi yapılmış ve bu betonun mekanik özellikleri ve dayanımının kimyasal katkılarla artırılması araştırılmıştır. İncelenen pomza ve çakıl agregaları ile uygun karışım oranlarından yarı taşıyıcı hafif beton elde edilmiştir. Maliyeti düşürmek ve basınç mukavemetini artırmak amacıyla beton katkı maddeleri kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda üretilen yan hafif betonlarda agrega granülometrisi, çimento dozajı, su/çimento oranı ve maksimum tane boyutu (16 mm) sabit tutulmuştur. Normal betonun 0-4 mm boyut arası pomza agregası ve 4-16 mm boyut arası Atabey çakılı kullanılmıştır. Pomza ve Atabey çakılı agregası ile 3 farklı beton katkı maddesinden 14 seri numuneler üretilmiştir. Bu numuneler 7, 14 ve 28 gün sonra deneye tabi tutulmuşlardır. Deneysel çalışmalar sonucu elde edilen basınç dayanımının, çimento dozajı ve kür süresine direk bağımlı olduğu açıkça görülmüştür. Bu çalışmadaki sonuçlara dayanılarak en ideal katkı türünün Plastiment katkısı olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the production and mechanical properties, increasing the strength with chemical additives of lightweight concrete was investigated by using Gölcük region pumice aggregate with Atabey gravel. The lightweight concrete was abtained from the conveinient mixture ratio of the investigated pumice and gravel aggregates In order to decrease the production cost and to increase the compressive strength, the concrete addivities were used. The aggregate granularmetry, cement dosage, water / cement ratio and maximum grain size (16) were kept constant for the obtained half weight concrete of the experimental studies. The pumice aggregate between 0-4 mm in size and Atabey gravel between 4-6 mm in size used for the normal concrete. With the pumice and Atabet gravel aggregate, 14 series of specimen was produced from the 3 diffeeng concrete additives. These speacimens were tested after 7,14 and 28 days. From the experimental results it was seen that the obtained compressive strength was directlyrelated to cement dosage and curing time. It was see that depend on these experimental results, it was seen that, the ideal additive was Plastiment.