Betonarme sanayi bacalarının bilgisayar destekli tasarımı
Computer aided design (CAD) of industrial reinforced concrete chimneys
- Tez No: 292048
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Betonarme Sanayi Bacalarının bilgisayar destekli tasarımı yapılmıştır. Baca tasarımı günümüzde CICIND (Uluslararası Endüstriyel Bacalar Komitesi), ACI 307 (Amerikan Beton Enstitüsü) ve EN 13084 (Avrupa Standardı) gibi standartlara göre yapılmaktadır. Baca gibi yüksek yapılara etkiyen yükler sabit düşey yüklerin yanında, rüzgar, deprem ve sıcaklık yükleridir. Hesaplamalarda yukarıda verilen standartlara ilaveten bacaya etkiyen rüzgar yükleri için TS 498 (Türk Standardı), deprem yükleri için de DBYBHY 2007 (Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik) gibi yerel standartlar da kullanılmıştır. Bu çalışmada baca tasarımı amacıyla Visual Basic kodlama dilinde yapılan yazılımda genel olarak CICIND temel alınmakla birlikte, sıcaklık farkı yükleri için ACI 307, deprem yükleri için de DBYBHY 2007 kullanılmaktadır. Program ana hesaplamalar dışında farklı standartların yük bileşenlerini karşılaştırmalı olarak da vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, computer-aided design of industrial reinforced concrete chimneys is explained. Chimneys are designed generally according to standards such as CICIND (Comité International des Cheminées Industrielles), ACI 307 (American Concrete Institute), and EN 13084 (Norme Européene). The loads affecting to the chimneys other than the dead loads are wind loads, earthquake loads and temperatures. In addition to the above standards local standards as TS 498 (Turkish Standard) for the wind loads and DBYBHY (Turkish Earthquake Code for Buildings) for earthquake loads are also used. The computer software coded in Visual Basic language for design of chimneys in this study is based on CICIND standard, while ACI-307 is used for the temperature difference and DBYYHY is used for earthquake loads. Other than the main calculations, the software can compare the loads from different standards.