Bir toplu konut projesinde uygulanan iş güvenliği yönetim süreçlerinin OHSAS 18001 uygulamalarıyla karşılaştırılması
The comparison of occupational safety management process that has been implemented and OHSAS 18001 in housing project
  1. Tez No: 292089
  2. Yazar: HALUK NAYCI
  3. Danışmanlar: DR. EMRE GÜRCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, bir toplu konut projesinde uygulanan iş güvenliği yönetim süreçlerinin OHSAS 18001 uygulamalarıyla karşılaştırması yapılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, İş Güvenliği konusunda açıklayıcı bölümler yer almaktadır. İkinci bölümde temel kavramlar, üçüncü bölümde ise OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?, Neden önemlidir? anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde model bir toplu konut projesinde uygulanan mevcut iş güvenliği uygulamaları ve yönetim süreçleri ortaya konmaktadır. Beşinci bölümde ise dördüncü bölümdeki yönetim süreçlerinin OHSAS 18001 uygulamalarıyla değerlendirilmesi yer almaktadır. Altıncı bölümde ise bu karşılaştırmanın sonuçları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of occupational safety management process that has been implemented and OHSAS 18001 ın housing project. In the first part of the study, there are explanatory sections about ?Occupational Safety?. In the second part there are main concepts while ?OHSAS 18001, What is Occupational Health and Safety ?,Why is it important ?? are explained in the third part. In the fourth part, the actual occupational safety implementation and management process are explained in a sample Housing Project. In the fifth part, the evaluation of management process with OHSAS 18001 is explained and discussed. In the sixth part, the results of these comparisons are presented.