Marmaray Projesi ile trafikten çekilecek otomobil sayısının İstanbul'da hava kalitesine yapacağı etkinin IVE model ile tespiti
Determination of the impact of the automobile number reduction from the Istanbul traffic by using IVE model for the operation of Marmaray Project
  1. Tez No: 292091
  2. Yazar: TUĞBA SAATÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, IVE Model ile İstanbul ilindeki mevcut otomobil emisyonu ve gelecek 10 ve 20 yıl içerisinde Marmaray Projesinin olduğu ve olmadığı durumlar için otomobil emisyonunun hesabı yapılmıştır. Emisyona etki eden en önemli faktörler; senelere göre artacak otomobil sayısı, ileriki yıllarda tercih edilecek otomobil teknolojileri ve il bazında farklı yol tipleri için daha önceki çalışmalarda elde edilen aktif sürüş çevirim verileridir. Böyle bir çalışma İstanbul'da öncelikle mevcut otomobil durumunun çok iyi tespitini gerektirdiğinden gerek TÜİK, gerek OSD ve ODD , gerek Maliye Bakanlığı'nın verileri kullanılarak bahsedilen tasnif yapılmış; ardından İstanbul'da daha önceki senelerde otomobil sayımları incelenerek yıldan yıla olabilecek otomobil artış hızı (otomobil sahipliği oranı) belirlenmiştir. Bu sayede İstanbul'daki mevcut otomobil durumu ile gelecek yıllardaki otomobil durumu tespit edilmiştir. Bununla birlikte IVE Model'de araç sürüş bilgileri, araç kullanım tasnifi, araç teknolojisi tasnifi yapılarak otomobilden kaynaklanan hava emisyonu CO, CO2, SOx?, gibi kirleticiler için Marmaray Projesinin uygulamada olduğu durum ve olmadığı durumlar için fark alınarak emisyon azaltımında bu projenin 2015 ve 2030 senesindeki hava emisyonuna olası etkisi belirlenmiştir. Buna göre çalışma sonunda Marmaray Projesi'nin devreye girmesiyle otomobil sahipliğinin hızında her ne kadar yıldan yıla artış yaşanıyor olsa da, Marmaray Projesiyle toplu taşımaya olan yönelmenin özellikle 2015 senesinde Projesiz duruma kıyasla, %13 seviyesinde bir azalmaya neden olacağı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study by using the IVE Model, the automobile emissions are obtained for existing situation and for the forthcoming 10 and 20 years in İstanbul for the situations regarding ?with the Marmaray Project? and ?without the Marmaray Project?. The most important factors affecting the emission are the number of cars that will increase according to years, the automobile technologies preferences that will be changed in future, the active driving patterns for all types of ways that was obtained by several studies for the City. Since such a study require firstly a very well automobile status determination in İstanbul, the aforementioned classification is done by using TUİK, OSD & ODD, and Finance Ministry data; then possible automobile increasing rate is determined by examining the car counts from the previous year records. In this respect, the current and future car status in the city are determined. Furthermore by entering the data of driving information, classified car use, vehicle technology classification to the IVE Model; air emission changes resulting from the automobile such as CO, CO2, SOx,? etc. for 2015 and 2030 years are determined by observing their result differences. As a conclusion, it is seen that although the number of cars are increased from year to year, Marmaray Project which lead to public transportation leads to a decrease about %13 amount in air emission in İstanbul especially in 2015.