Zirkonyum esaslı kalın camsı metalin taşlanabilirliğinin taşlama mekaniği ve yüzey oluşum mekanizmaları açısından incelenmesi
Study of the grindability of zirconium based bulk metallic glass in terms of grinding mechanics and surface formation
- Tez No: 292098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Vitreloy 105 ticari ismine sahip Zr-esaslı kalın camsı metalin taşlanması esnasında kesme hızı, ilerleme hızı, kesme derinliği, aşındırıcı cinsi ve boyutu gibi faktörlerin malzemenin taşlanması sırasında oluşan taşlama kuvvetleri ve spesifik enerjileri ile yüzey pürüzlülükleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca taşlanan yüzeylerin morfolojileri ve taşlama talaşları incelenerek malzemenin taşlanması sırasında meydana gelen yüzey oluşumu mekanizmaları hakkında bazı çıkarımlar yapılmıştır. Çalışma sırasında 2000 mm/dak ilerleme hızı, 2000 dev/dak kesme hızı, 0,01 mm kesme derinliği ile B91 tane boyutlu CBN aşındırıcılı taş kullanılarak kuru ortamda yapılan taşlama testinde taşlama kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü, taşlama sıcaklıkları ve taşlanmış yüzey morfolojisi kombinasyonu açısından diğer parametrelerle yapılan testlerden daha iyi sonuçlar elde edildiği anlaşılmıştır. Kuru taşlama şartlarında Al2O3 taş kullanılarak yapılan test her açıdan diğer bütün testlere göre daka kötü sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study during grinding tests of Zr-based bulk metallic glass commercially named as Vitreloy 105 the effects of the cutting speed, feed rate, depth of cut, the type and size of abrasives on the grinding forces, specific energies and surface roughnesses were examined . In addition the morphology of ground surfaces and grinding debris were observed and some deductions are made about the mechanisms of surface formation during grinding tests. The grinding test which is performed in dry environment with the parameters of feed rate of 2000 mm/min, cutting speed of 2000 rpm, depth of cut of 0.01mm and CBN wheel with B91 grain size, gave the better results in terms of the combination of grinding forces, surface quality, grinding temperatures and the ground surface morphology than other tests with different parameters. In dry grinding conditions, the test performed with Al2O3 wheel give worst results than all other tests in every point of view.