Synthesis and characterization of composites by polymerization of pyyrole and N-phenyl pyrrole on poly(acrylonitrile-co-acrylic acid) matrix
Pirol ve N-fenil pirol'ün poli(akrilonitril-ko-akrilik asit) matrisinde polimerizasyonu ile kompozit sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 292114
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SEZAİ SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, konjuge polimerlerin akrilonitril-akrilik asit kopolimerine (P(AN-ko-AA)) ait elektriksel iletkenlik ve dielektrik geçirgenlik özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Akrilonitril (AN) ve akrilik asidin (AA) kopolimeri (P(AN-ko-AA)) matrisi üzerinde, dimetilformamid (DMF) çözücüsü içerisinde, pirol (Py) ve N-Fenilpirol (NFP) polimerleştirilmiş ve homojen yapıda kompozit filmler elde edilmiştir. P(AN-ko-AA) nın Mv değeri bulunmuş, 1H NMR yöntemiyle kopolimerdeki AA yüzdesi hesaplanmıştır. FTIR-ATR spektrofotometresi, termogravimetrik analiz (TGA) yöntemleri ile PPy ve PNFPy' ün DMF ve kopolimerle olan moleküllerarası etkileşimleri olduğu gözlemlenmiştir. PNFPy' nin PPy' ye oranla kompozitlere daha yüksek iletkenlik ve dielektrik geçirgenlik özellikleri kattığı, bunun yanında kopolimerdeki AA segmentlerinin bu özellikleri iyileştirdiği görülmüştür. PPy ve PNFPy içeren ve içermeyen P(AN-ko-AA) kompozitlerin nanofiberleri elektrospinning metoduyla elde edilmiş, nanofiberlerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntülerinden çapları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, influence of conjugated polymers on electrical conductivity and dielectric properties of copolymer of acrylonitrile (AN) and acrylic acid (AA) (P(AN-co-AA)) were investigated. Homogeneous composite films were obtained by in-situ polymerizing pyrrole (PPy) and N-phenylpyrrole (NPhPy) on P(AN-co-AA) matrix in DMF medium. Viscosity average molecular weight (Mv) of P(AN-co-AA) was found and AA composition in copolymer was calculated with 1H NMR. Intermolecular interaction of PPy or PNPhPy with P(AN-co-AA) and DMF was observed with FTIR-ATR spectrophotometer and thermogravimetric analysis (TGA). Not only PNPhPy content enhanced conductivity and dielectric permittivity values better than PPy in composite films, but also AA segments in copolymer increased these values. Nanofibers of P(AN-co-AA) and composites obtained by in-situ polymerization of Py, NPhPy on P(AN-co-AA) matrix were acquired by electrospinning method; nanofiber diameters of composites were calculated from their scanning electron microscope (SEM) images.