Kimyasal yöntemle poli(alkilanilin)lerin sentezi; iletken polimerlerle bazı kompozitlerin hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Chemical synthesis of poly(alkylaniline); preparation of their some composites with various conducting polymers and characterization
- Tez No: 133328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
KİMYASAL YÖNTEMLE POLİ(ALKİLANILİN)'LERIN SENTEZİ, İLETKEN POLİMERLERLE BAZI KOMPOZİTLERİNİN HAZIRLANMASI VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Derya ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada alkilanilinlerin ve pirolün kimyasal yöntemle iletken polimerleri ve bu iletken polimerlerin kompozitleri sentezlendi. 1,5 M HCI ortamında KI03 tuzu ile sentezlenen poli(alkilanilin)'ler arasında en yüksek iletkenlik 4,1x1ü“5 Sem”1 değeri ile P2EAn'de elde edildi. Polipirol (PPy) FeCI3 tuzu kullanılarak sentezlendi. En yüksek verimle elde edilen polimer, %87 değeri ile poli(N-metilanilin) PNMAn oldu. Poli(alkilanilin)'ler ile polipirol'ün sentez sırası değiştirilerek iletken kompozitleri hazırlandı. Kompozit sistemleri hazırlanarak homopolimerlerin iletkenlikleri artırıldı ve sentez sırasının değiştirilmesinin polimerin özelliklerini değiştirdiği görüldü. PPy'ün termal bozunma sıcaklığının (200°C) diğer polimerlerden ve kompozi ti erden daha yüksek olduğu belirlendi. Gouy terazisi ile yapılan ölçümlerden polimer ve kompozitlerin polaron ve bipolaron yapıda iletme mekanizmalarına sahip oldukları belirlendi. FTIR analizlerinden, polimerleşmeyi ve kompozit oluşumunu destekleyen spektrumlar elde edildi. UV-görünür bölge spektrumlarından poli(alkilanilin)'lerin emeraldin yapısında oldukları bulundu. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ilepolimerlerin yüzey yapılan aydınlatıldı. Viskozite ölçümleri ile poli(alkilanilin) homopolimerlerinin limit viskozite sayıları bulundu. Polimerlerin kristal yapılan toz X- ışını (X-Ray) kırınımı ile incelendi. Homopolimer ve kompozitlerin yapılarının %5-12 oranında kristal, %88-95 oranında amorf bölgelere sahip olduğu belirlendi. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Tez yöneticisi 405.02.01 Pirol, poli(alkilanilin), kompozit. 116 Doç. Dr. Bekir SARI
Özet (Çeviri)
uı CHEMICAL SYNTHESIS OF POLY(ALKYLANILINES); PREPARATION OF THEIR SOME COMPOSITES WITH VARIOUS CONDUCTING POLYMERS AND CHARACTERIZATION (M.Sc. Thesis) Derya ŞAHİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June, 2003 ABSTRACT In this study, conductivite polymers of alkylanilines, pyrrole and their conducting composites were synthesized by chemical method. Among the poly(alkylanilines) synthesized using KI03 salt, the highest conductivity was obtained at P2EAn with a value of ^IxlO^Scm"1. polypyrrole was synthesized using iron (III) chloride salt. The highest yield was obtained at poly(N-methylaniline) (PNMAn) with a value of 87 %. The conducting composites were prepared by changing synthesis order of poly(alkylanilines) and polypyrrole. As a result of the formation of the composites, the conductivities of homopolymers were increased and it was determined that properties of composites were depend on synthesis order of polymers. Thermal degradation temperature (200°C) of PPy was observed to be higher than the other polymers and composites. From the Gouy balance magnetic measurements, it was found that the polymers and composites were bipolaron and polaron conducting mechanism. Polymerization and composite structures were supported by FTIR analyses. From UV-VIS spectra, the polymers were found to be in emeraldine structure. The morphological structures of polymers were clarifiedIV by Scanning Electron Microscopy (SEM). Intrinsic viscosity numbers of P2EAn, PNEAn, PNMAn and POT were obtained from viscosity measurements. The crystal structures of polymers were investigated by the powder X-Ray diffraction method. It was determined that structures of homopolymers and composites have amorphous regions with 5-12% and crystal regions with 88-95%. Science Code Key Words Page Number Adviser 405.02.01 Pyrrole, alkylanilines, composites. 116 Assoc. Prof. Dr. Bekir SARI