İletken polimer-nanopartikül kompozitlerinin sentezi, karakterizasyonu ve morfolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of conducting polymer-nanoparticle composites and theirs investigation of morphological properties
  1. Tez No: 332263
  2. Yazar: EBRU TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSEN TURAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada öncelikle iki farklı tiyofen monomeri 2,3-di(tiyofen-2-il) kinoksalin ve 2,5-di(tiyofen-2-il)-1-(4-(tiyofen-3-il)fenil)-1H-pirol? un elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri ile araştırılmıştır. Sabit potansiyel elektroliz yöntemi kullanılarak monomerlerin, homopolimerleri ve çinko oksit (ZnO) nanopartikülü ile kompozitleri sentezlenmiştir. Daha sonra 3,4-etilendioksitiyofen (EDOT) ile kopolimerleri ve ZnO nanopartikülleri ile kompozitleri sentezlenmiştir. Elde edilen polimerler, kopolimerler ve kompozitlerin karakterizasyonunda Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Dönüşümlü Voltametri (CV), tarama hızı çalışması ve iletkenlik ölçümü gibi yöntemler kullanılmıştır. Ayrıca kompozitlerin karakterizasyonunda EDX mapping analiz yöntemi kullanılmıştır. Karakterizasyon çalışmaları polimer, kopolimer ve kompozitlerin başarılı bir şekilde sentezlendiğini göstermiştir. İletkenlik ölçümü sonucunda kompozitlerin iletkenlik özelliğinin geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behavior of the two diverse thiophene 2,3-di (thiophen-2-yl) quinoxaline and 2,5 di (thiophen-2-yl)-1- (4 ? (thiophen-3-yl) phenyl)-1H- pyyrole monomers were initially investigated by cylic voltammetry. Composites with ZnO and copolymers with 3,4 ethylenedioxythiophene, homopolymers of the monomers synthesized by using constant potential electrolysis. The characterization of polymers, copolymers and composites were performed with SEM, CV, Scan Rate and Conductivity Measurements. Also, characterization of the composites used EDX Mapping analysis method. Characterization studies were succcesfully synthesized demonstrated of polymer, copolymer and composites. Result of conductivity measurement developed the of conductivity property of composites.