Sürdürülebilir kentsel gelişmenin sağlanması açısından kentsel tarımın rolü, ?İstanbul metropoliten alan? örneği
The role of urban agriculture for sustainable urban development, the case of Istanbul metropolitan area
  1. Tez No: 292123
  2. Yazar: BEHİCE BİLGİ SOLDUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME TEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Son yıllarda tüm dünyada kentsel nüfus oranının hızla artması ile, kentler, metropoliten alanlar ve kentsel bölgeler yeni gelişme dinamikleri ve bunlara bağlı sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Kentleşme ve sanayileşme süreçlerinde doğal kaynakların denetimsiz kullanımı ve tüketimi; sera etkisi ve ozon aşınması gibi sorunlara yol açmış, doğal çevre üzerinde hızla yaygınlaşan olumsuz sonuçlar yaratmıştır. Diğer yandan kentlerde biriken nüfus grupları arasındaki sosyal ve ekonomik farklılaşmalar büyümüş; kentsel yoksulluk, kentsel güvenlik gibi sorunlar da kentsel yaşam kalitesini olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu sorunlara çözüm bulabilmek için, sürdürülebilir kentlere ulaşma amacı; özellikle 20. yüzyılın sonlarından bu yana kentleşme gündemindeki en önemli konular arasında yer almaktadır.Sürdürülebilir kentsel gelişmenin sağlanması için çok farklı araçlar söz konusu olup kentsel tarım bunlardan biridir. Kentsel tarım, kentsel alanlarda yarattığı istihdam, ilave gelir, yeterli ve besleyici gıda güvenliği, kentsel yoksulluğun azaltılması, toplumsal bütünleşme, kendine yeterli toplumlar, biyoçeşitliliğin korunması, ekolojik ayak izinin azaltılması, rekreasyon, atık yönetimi ve hava kalitesinin iyileştirilmesi gibi ekonomik, sosyal ve çevresel faydalar sağlamaktadır. Dolayısıyla kentsel tarımın kentlerde yarattığı bu etkiler aynı zamanda sürdürülebilir kentleşme açısından da büyük bir avantaj sağlamaktadır.Çalışma kapsamında, İstanbul metropoliten alanında kentsel tarımın uygulanabilmesi için mevcut potansiyeller belirlenmeye çalışılmış ve bu doğrultuda metropoliten alanda sosyo-ekonomik, mekansal ve çevresel analizler yapılmıştır. Söz konusu analizler değerlendirilerek öneri bir kentsel tarım uygulama modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The cities, metropolitan areas and the urban regions have many problems because of the urban population growth all over the world in last years. The uncontrolled usage and consumption of natural resources during the urbanization and the industrialization process, it causes the environmental problems such as the greenhouse effect and the ozone depletion. Also, the economic and the social division between different population groups, urban poverty and urban security problems becomes effect the life quality in urban areas negatively. To have solution for these problems, the purpose of sustainable cities developed in urbanization area for last years in 20th century.Many instruments are there for providing the sustainable urban development and also one of them is urban agriculture. The urban agriculture practices enable many social, economical and environmental advantages in urban settlement. Some of these are, employment, addition income, sufficient and nutrient food security, the decline of urban poverty, social integration, self-sufficient society, protection of biodiversity, the decline of ecological footprint, recreational facilities, waste management and rehabilitation of air quality. Also these benefits of urban agriculture increase the sustainable urban development opportunities.The potentials of Istanbul metropoliten area for application of urban agriculture as a urban policy could be found out with socio-economic, spatial and environmental analyses in this study. And than the developing a proposal urban agriculture application model with evaluating of these analyses..