OrbView-3 ve IKONOS uydu görüntülerinin doğruluğunun belediyecilik hizmetlerinde kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of accuracy levels of OrbView-3 ve IKONOS satallites? data for possible use in municipality services
- Tez No: 292130
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YANALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son zamanlarda hızla gelişen uydu teknolojisi, kontrolsüz bir şekilde büyüyen kentsel yapıların kontrol altına alınabilmesi için önemli imkanlar sunmaktadır. Uydu teknolojisi haritacılık açısından çok geniş alanlarda coğrafi veri gereksinimini kolay bir şekilde karşılamamıza imkan vermektedir. Klasik yöntemlerle elde edilebilmesi mümkün olmayan, fotogrametrik yöntemlerle ise gerek maliyetin fazla olması gerekse politik sınırlamalar nedeniyle elde edilmesi güç olan mekansal veriler uydu sistemlerinin kullanımıyla kolay ve ucuz bir şekilde elde edilebilmektedir. Ancak uydu verilerinden elde edilen mekansal verinin doğruluğu hakkında tartışmalar günümüzde hala devam etmektedir. Bu nedenle uzaktan algılanan verilerin kullanılabilmesi ancak gerekli doğruluk derecesini karşıladığı uygulamalarda mümkün olabilmektedir.Bu çalışmada ?OrbView-3 Uydu Görüntülerinin Doğruluğunun ve Mühendislik Uygulamalarında Kullanım Olanaklarının Araştırılması? projesinde elde edilen 4'ü OrbView-3 uydu görüntülerinden biri IKONOS uydu görüntülerinden elde edilen 5 adet Orto-görüntü ve ikisi OrbView-3 biri IKONOS olmak üzere 3 sayısal yükseklik modeli için türetilen doğruluk değerleri baz alınarak, belediyecilik hizmetlerinde bu ürünlerden hangi uygulamalarda ve ne ölçüde yararlanılabileceği üzerinde durulmuştur. Çalışma kapsamında öncelikle uydu sistemleri ve uzaktan algılama ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra belediyecilik hizmetlerinin hukuki dayanağı üzerinde durulmuştur. Daha sonra çalışmanın konusu olan ?Orbview-3 Uydu Görüntülerinin Doğruluğunun ve Mühendislik Uygulamalarında Kullanım Olanaklarının Araştırılması? projesi hakkında genel bir bilgi verilmiş, projede elde edilen doğruluk değerlerinin ne olduğu ve bu değerlerin nasıl elde edildiği üzerinde durulmuştur. Son olarak projede elde edilen orto-görüntü ve SYM lerin belediyecilik hizmetlerinde kullanılabilirliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid development of satellite technology has provided an important opportunity to control of growth of the urban. Remote sensing with satellite technology has allowed to obtain spatial data for mapping large areas easily. Achieving spatial data by using terrestrial methods is not possible or very difficult because of political limitations with photogrametric techniques. However, it can be easily and cheaply obtained through the use of satellites and remote sensing techniques. On the other hand, there is a debate about the accuracy of spatial data obtained from remote sensing techniques, which is still an issue today. Therefore, ground information obtained with remote sensing can be used in applications with corresponding level of accuracy.Different disciplines require different level of accuracy for ground information. The aim of this study is to analyze the 5 Ortho-image and 3 Digital Elevation Models (DEM) obtained from OrbView-3 and IKONOS satellites, and to research on accuracy, which of derived from these product, and determine how much benefit can be obtained using these accuracy level for applications in municipal services. Firstly, general information related to the remote sensing and satellite systems will be given, and then the legal basis of municipal services will be considered. Then the project, which is objective of the study, was overviewed. Its accuracy values derived from products were inspected and its potential applications in municipality services was proposed.