Doğal ve yapay ışığın mekânı anlamlandırma gücü ve bir arada bulunma dinamikleri
The dynamics of togehterness of artificial and natural light and ability to make sense in space
- Tez No: 292129
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalısma mekânın ısık üzerinden edindigi kimlikler ve diger mekânsal girdilerlesekillenen formunu irdelemektedir. Genel anlamda `ısık' olarak özetlenen dogal veyapay ısık, mekânı anlamlandırmada nicel ve nitel anlamda katkıda bulunmaktadır. Bubaglamda dogal ve yapay ısık her iki anlam baslıgında incelenmis, aydınlatma vemekânı anlamlandırma biçimleri üzerinden bir arada bulunma durumları tartısılmıstır.Çalısma kapsamında, bu bir aradalık ile yeni bir okuma biçimi gelistirilmis ve yeni birtipoloji sınıflandırması yapılmıstır. Sınıflandırma kapsamında mekânın ısıkla edindigiyeni tipoloji ve insan üzerindeki psikolojik etkileri çagdas dönem mimari örneklerüzerinden okunmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the form of the space shaped by its context and the meaning thatspace gained through light. The artificial and natural light that generally defined as`light?, contribute to gain these meanings as qualitatively and quantitatively. In thisrespect natural and artificial light is searched under both of these titles and discussedtogetherness of them through lighting mission and the ways of meaning the space.Generating a new understanding way by studying the togetherness, a new classificationis improved. Within the classification the new typology of space gained with light andthe effects on human psychology is intended to interpret through contemporaryarchitectural buildings.