Isıl püskürtme süreci için çalışma parametrelerine bağlı basitleştirilmiş model
Simplified model of plasma spraying for defined working conditions
- Tez No: 292178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde yüksek kapasiteli üretim hızı ile kalın kaplamaların sahada ve otomatize üretim hatlarında uygulanabilmesine olanak sağlayan kaplama yöntemleri arasında ?ısıl püskürtme? yöntemleri dikkat çekmektedir. Isıl püskürtme yöntemleri arasında süreç kontrolü bakımından ?plazma? püskürtme yöntemi oldukça avantajlıdır.Yıllardır teknik olarak mevcut olmasına rağmen ilk günden beri deneysel ve sezgisel yöntemler ile işletilmekte olan kaplama prosesleri, insanların zorlayıcı çevre şartları altında yüksek özellikli alaşım kaplama ihtiyaçlarının artması sebebi ile genişleyen bir uygulama alanı bulmaktadır. Bu ihtiyaçlara yönelik daha hızlı ve daha kontrollü kaplamalar artık bilgisayar modelleme araçları kullanılarak üretilmeye çalışılmaktadır.Plazma püskürtme prosesinde yapılan modelleme çalışmalarında tabanca'nın nozül tasarımı, plazma arkının karakterini belirleyen katod ? anot yerleşimleri, toz enjektörü ve tabanza ağzına takılan ek aparatlar ele alınmıştır.Bu çalışmada ilk aşamada plazma püskürtme yöntemi ile itriya stabilize zirkonya tozları kullanılarak kaplamalar gerçekleştirilmiş ve kaplama esnasında tozların hız ve sıcaklıkları kaydedilmiştir. İkinci aşamada plazma püskürtme tekniğini baz alan bilgisayar modeli oluşturulmuş ve elede edilen verilerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Among other thermal spraying methods which in general allow high deposition rates and thick coatings be applicable both on field and production lines, plasma spraying have its own advantage on process control where many of the researchers all around the globe have put their efforts on to improve.For many decades these methods have been technically avaible and have been applied in mass by experimental and intuitive meanings rather than with scientific approaches. By the growing demand on more specialized coatings for thougher enviroments, people have been dealing in the improvement of these processes by the aid of recent computer simulation techniques avaible in hand to catch a better understanding of the physical phenomenas and to optimize the process by all aspects.Starting with the gun and nozzle geometry (direct influence on gas flow), anode-cathode positioning (affecting arc behaviour) and influence of particle injector with some other outer shell modifications (to arrange flow outside of the nozzle) have been the topics in this research field.In this study, at first, a coating of Yttria stabilized Zirconia was produced and measurements were taken for velocities and temperatures of in-flight particles. Following this a computer model was built on these experimental datas and both of the results were compared for precision.