Tekstil endüstrisinde farklı proses atık sularının arıtımında membran uygulamaları
Treatment of different textile process wastewaters by application of appropriate membrane treatment technology
  1. Tez No: 292177
  2. Yazar: HACER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu çalışma, tekstil endüstrilerine ait farklı proses atıksularının çeşitli membran türleri kullaılarak laboratuvar ölçekli bir membran ünitesinde arıtılması hakkındadır. Laboratuvar ölçekli tesis; membran ünitesi, yüksek basınç pompaları, kartuş filtre, su pompası, membran hücresi, membran koruma kısmı, membrana giren ve membrandan çıkan iki adet manometre, yüksek basınç vanaları, soğutma sistemi, hidrolik el pompası, 20 L' lik besleme tankından oluşmaktadır. Çalışmalarda tekstil endüstrisinin farklı proseslerine ait ham atıksular, çeşitli nanofiltrasyon (NF) membranları ve çeşitli ters osmoz (RO) membranları kullanılmıştır. Ön arıtma işlemlerinde ultrafiltrasyon (UF) membranları kullanılmıştır. Deneylerde kasar, yıkama ve boyama proseslerinden alınan atıksular giriş atıksuyu olarak kullanılmıştır. Her membranın performansı ve işletme koşulları kullanılan atıksuyun çeşidine göre farklılık göstermiştir. Sonuç olarak olanaklı atıksu gerikazanımı ekonomik yetersizlikler nedeniyle çoğunlukla reddedilmektedir. Bu nedenle atıksuyun ayrık arıtımı ve geri kazanımı konusu bu probleme bir çözüm oluşturacaktır. Membran arıtma teknolojileri bir endüstriye ait kalite ve miktar olarak farklı yüklere sahip her ayrık akımı gereken kalite standardına bağlı olarak arıtma imkanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is about the treatment of wastewaters from different processes of textile industry with various types of membranes in a lab scale membrane unit. Lab-scale plant consists of ; membrane unit, high pressure pumps, cartridge filters, water pump, the membrane cell, membrane protection section, two manometers in the inlet and the outlet of membrane, high pressure valves, cooling system, hydraulic hand pump and 20 L feed tank. In the experiments the raw wastewaters from different processes of the textile industry, different nanofiltration (NF) membranes, and different reverse osmosis (RO) membranes was used. As pre-treatment ultrafiltration (UF) membranes was used. In the experiments as input the wastewaters from bleaching, washing and dyeing processes. Each membrane performance and operating conditions differ according to the type of wastewater. As a result, membrane treatment technology allows treating each segregated wastewaters of an industry, which has qualitatively and quantitatively different load, according to the requirements of the targeted quality.