Analytical study of a flapping wing of an unmanned air vehicle and testing of the prototype
Çırpan kanatlı insansız hava aracının aerodinamik karakteristiklerinin analitik olarak incelenmesi ve prototipin test edilmesi
- Tez No: 292213
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT OĞUZ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küçük kuşların ve böceklerin binlerce yıldır çırpan kanatlar ile yüksek performanslı uçuş başarısı araştırmacıların ilgisini çekmiş ve doğada böylesine yaygın olarak kullanılan çırpan kanatlar derin bilimsel araştırmalara ihtiyaç duyan güncel bir konu haline gelmiştir. İnsansız küçük hava araçlarının yapımında çırpan kanatlı kuşlar ve böceklerden esinlenilmiştir. Bu bağlamda insansız küçük hava araçları (İKHA) araştırmaları son yıllarda dünya çapında büyük ilgi görmektedir. İKHA'lar ufak boyutlarından dolayı genellikle bina içi görevlerde kullanılması planlanan araçlardır. Bu amaçla, oldukça düşük Reynolds sayısı aralığında uçan kuşlar tarafından uygulanan kanat çırpma hareketinin İKHA'lar tarafından taklit edilmesi çok yararlı olabilir. Çırpan kanatlı insansız hava araçları diğer insansız hava araçlarına göre oldukça fazla avantaja sahiptir. Bununla beraber, çırpınan kanatların aerodinamik performansını belirlemek büyük zorluk teşkil etmektedir. Aerodinamik performansı belirlemede analitik denklemlerle yapılan çözümler, ticari kodlarla yapılan sayısal çözümler ve deneysel çalışmalar kullanılmaktadır.Bu çalışmada, hava aracının aerodinamik karakteristikleri ?strip theory? temel alınarak analitik denklemler yardımıyla elde edilmiştir. Denklemler, aerodinamik karakteristikleri bilinen kanatlar için uygulanarak doğruluğu ispat edilmiştir. Bir İKHA prototipi farklı kanatlarla test edilmiş ve gözlemlerin sonucunda ortaya çıkan aerodinamik performans anlatılmıştır. Bu projenin asıl amacı, çırpınan kanatla uçabilen bir hava aracının aerodinamik karakteristiklerinin analitik denklemlerle belirlenmesidir. Buna ek olarak, prototipin testi sırasında yapılan gözlemlerin bundan sonraki çalışmalara yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Higher flying performances of small birds and insects get interested by researchers and these successful performances make flapping wings an actual scientific investigation which must be made deeply. The concept of flapping wing flight is inspired by the flights of birds and insects, though birds and insects use different modes of flapping to achieve the same result. In this sense, investigations of Unmanned Air Vehicles (UAV) are in great interest. UAV?s are planned to be used in indoor missions due to their dimensions. For this reason, flapping wing UAV?s can be very useful if they can fly like low Reynolds number birds. Besides that, to find out the aerodynamical characteristics of flapping wings is hard. Solutions by analytic equations, numerical solutions done by commercial codes and experimental solutions are used to determine the aerodynamic characteristics.In this thesis, aerodynamic characteristics of the air vehicle prototype are determined by analytic equations based on ?strip theory?. Verification of the equations is done by the known aerodynamic characteristics of a flapping wing. An air vehicle prototype is tested with different wings. Observations about the aerodynamic performances of the wings are given at the end. Main purpose of this study is to determine the aerodynamic characteristics by analytic equations, in addition to this, observations about the aerodynamic performances of the prototype will help researchers in future.