Kentsel yenileme uygulamalarının çeşitli boyutları ile irdelenmesi ve Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi örneği
Examination of urban renewal implementations with various dimensions and Tarlabaşi Urban Renewal Project example
- Tez No: 292286
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kentsel yenileme; köhnemiş, eskimiş ve çökmüş kent dokularının kapsamlı plan ve programlar ile sosyal, fiziksel ve ekonomik anlamda kent bütününe katılmasını sağlamayı amaç edinen bir süreçtir. Ülkemizde uygulanan veya uygulanması planlanan kentsel yenileme projeleri birçok açıdan eleştiri almaktadır. 2005 yılında yasalaşan 5366 sayılı kanun kentsel yenileme konusunda en önemli yasal araç olarak yürürlüktedir. Fakat kanunla tanımlanan kentsel yenileme süreci ve projeleri kentsel sorunlara çözüm olmakta yetersizdir. Aynı kanun kapsamında uygulanması planlanan Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi de fiziksel, sosyal ve ekonomik boyutları ile tartışma konusu olmaktadır. Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi büyük oranda fiziksel hedeflerin önde olduğu, fakat bölgenin sürdürülebilir gelişimini sağlayacak sosyal, kültürel ve ekonomik hedeflerin ise hesaba katılmadığı bir kentsel yenileme projesi örneğidir. Günümüz neoliberal politikaları çerçevesinde şekillendiği düşünülen proje, sadece ekonomik kaygılarla kentsel alanda fiziksel yenilemeyi amaçlayarak sosyal ve kültürel dokuyu yok edecek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Urban renewal is a process that aims to annex ruined, dilapidated and blighted urban patterns into the city in the means of social, physical and economic with comprehensive plans and programs. Urban renewal projects that implemented or planned to be implement in Turkey are criticized in many respects. Law no 5366 that became law in 2005 is the most important legal instruments in force as. But the projects and process of urban renewal as defined by law are inadequate as solutions to urban problems. Tarlabaşı Urban Renewal Project, that planned to be implemented under the same law enforcement is matter of debate for its physical, social and economic dimensions. Tarlabaşı Urban Renewal Project is an example of an urban renewal Project that has largely physical objectives, but the social, cultural and economic goals to ensure the sustainable development of the region are not taken into consideration. The Project, thought to be aplicated according to recent neoliberal policies, is on demolishing social and cultural pattern level with aiming only physical renewal on the urban area for economic concerns.