Arazi düzenlemelerinde geometrik koşulların bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesine yönelik bir inceleme
  1. Tez No: 29230
  2. Yazar: METİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Toprak açtırılamayan, aksine günden güne bilinçli veya bilinçsiz olarak yanlış kullanılan, dünyadaki en önemli unsurlardan biridir, insanların gelecekteki yaşamlarını iyi sürdürebilmeleri, toprağın akılcı kullanımı ile mümkün olacaktır. Gelişen teknoloji, daha önce zorluklarla yapılan toprağın niteliğini iyileştirme çabalarına önemli ölçüde kolaylıklar sağlamaktadır. En önemli araçlardan biri, kırsal alanda dağınık ve u-Falanmış parsellerin biraraya getirilmesi, bu arada bölgeye getirilen altyapı ve sosyal hizmetleri içeren arazi düzenlemeleridir. Şehirlerde imar planların hayata geçirilmesinde de en önemli araçlardan birisi arsa düzenlemeleridir. Bugüne kadar yürütülen çalışmalar arazi ve arsa düzenlemelerinde yeterince hızlı olamadığımızı ortaya koyar. Batılı ülkelerde bu tür rutin ve zaman alıcı çalışmaları hızlandıracak otomasyona gidilmiş, böylece bilgisayar kullanımı ile çalışmalardaki hız ve doğruluk artmış, daha geniş alanlarda uygulama imkanları bulmuştur. Bu çalışmada bir düzenleme bölgesi ele alınmış, istekler doğrultusunda parsellerin tasarımı yapılmış ve parsellerin kesin durumları birtakım şartlarla elde edilmeye çalışılmıştır. Bu süreç bir bilgisayar programı ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Land is on of the basic elements of the world, which is deliberatly or not used wrongly. That's also one of the unique thing which can not be increased or enlarged. We can only provide a prosperous future to the next genaration by using the land wisely. Rapidly developing technology, made the efforts of improving land quality easier which used to be difficult and time consuming. In order to improve the land quality one of the basic tools is land developing in rural areas. Of course land developing should be considered not only gathering, various building land together but also providing physical and social services. Building land ( open field ) organising, is one of the vital means for putting zoning and construction plans of cities into action. All the efforts up to today shows that we are not fast enough in open field and building-Land organising. Developed western contries have gone to computurising in order to speed up these time-taking and routine jobs. By using computers, working in land development has become faster and more accurate even more applicable in larger scales. In this Study a certain area has been taken into consideration plot ( of Land ) and ( planned ) skeched out according to demands and a concrete plot have been tried to be arranged with some conditions. All these have been supported by a computer program.