Türk inşaat sektöründe örgütsel bağlılık ve iş tatmini
Organizational commitment and job satisfaction in Turkish construction sector
  1. Tez No: 292293
  2. Yazar: BAŞAK HORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEYECAN GİRİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalı?manın amacı Türk in?aat sektöründe örgütsel bağlılık ve i? tatmini arasındakiili?kiyi belirlemektir. Örgütsel bağlılık kavramı kuramsal açıdan ele alınacak veörgütsel bağlılık yakla?ımları incelenmi?tir. Örgütsel bağlılığın Meyer ve Allentarafından geli?tirilen alt ölçekleri olan duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı venormatif bağlılıktan detaylıca söz edilmi?tir ve örgütsel bağlılığın sonuçlarına yerverilmi?tir. Diğer temel kavram olan i? tatmininin tanımı ve alt ölçekleri; i?inkendisinden duyulan tatmin, i? arkada?larından duyulan tatmin, üstlerden duyulantatmin, maddi kazançtan duyulan tatmin, terfi imkanlarından duyulan tatminkavramları yer almaktadır. İ? tatmini üzerine geli?tirilen teoriler, i? tatmini vemotivasyon ili?kisi ve son olarak da i? tatmini ve örgütsel bağlılık ili?kisi irdelenmi?tir.Ara?tırmanın alan çalı?ması, in?aat sektöründe çalı?an beyaz yakalılara anketleruygulanmasıyla gerçekle?tirilmi?tir. Örgütsel bağlılık ve i? tatmini ili?kisi istatistikselanaliz yöntemleriyle sınanmı?lardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship of organizational commitment and jobsatisfaction in Turkish construction sector. a review of theoretical approaches to organiztionalcommitment. Facets of organizational commitment which are affective, normative, andcontinuance commitments are discussed detailly. The results of organizational commitmentare described. One of the main concepts; job satisfaction?s definition and its facets which arepay, promotions and promotion opportunities, coworkers, supervision, and the work itself.Theories about job satisfaction, relaitonship between job satisfaction and motivation, and alsorelationship between job satisfaction and organizational commitment is discussed. The fieldstudy of the research is fulfilled by carrying out questionaires at white-collar workers of theconstruction sector. The relationship of organizational commitment and job satisfaction istested with the statistical analyses.