The use of thin layer conditions to reconstruct objects buried in a layered medium
Tabakalı bir ortamda gömülü cisimlerin görüntülenmesinde ince tabaka koşullarının kullanılması
- Tez No: 292292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, tabakalı ortamlar için yüksek mertebeden ince tabaka koşulları, düzgün ve pürüzlü ince ara yüzeyler için geçerli olacak şekilde türetilmiş ve tabakalı bir ortamda gömülü cisimlerin görüntülenmesinde uygulanmıştır. Bu koşulları kullanarak, ince ara yüzeylerin sınırları üzerindeki alan değerleri birbirlerine bağlanabilir. Başka bir deyişle, ince tabakanın alt sınırındaki alan değerleri, ince tabakanın üst sınırındaki alan değerleri cinsinden hesaplanabilir. Alan değerlerinin yaklaşıklığının doğruluğunun arttırılması için kaskat ince tabaka koşulları kullanılmıştır. Sonra gömülü cisimlerin görüntülenmesi için Eşdeğer Aralıklı Lineer Örnekleme Yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem cisimleri içeren ortamın sınırlarındaki alan değerlerini kullanır. Sayısal sonuçlar gömülü cisimlerin tabakalı bir ortamda görüntülenmesi için ince tabaka koşullarının uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, higher order thin layer conditions for layered mediums which are valid for both smooth and rough thin interfaces are derived and applied to image objects buried in a layered medium. Using these conditions, field values only on the boundaries of the thin interfaces can be connected with each other. In other words, the field values at the bottom boundary of the thin layer can be evaluated in terms of the field values at the upper boundary of the thin layer. To improve the accuracy of approximation of field values, cascaded thin layer conditions is employed. Then Reciprocity Gap Linear Sampling Method (RG-LSM) is applied to image buried objects. This method uses the field values on the boundary of the domain which contains objects in its interior. Numerical results show the applicability of thin layer conditions to image buried objects in a layered medium.