Endüstride PTFE kullanımı
- Tez No: 29231
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir sanayi plastiği olan politetraflaretilenin (teflon) öncelikle genel özellikleri verilmiştir. Üretimi, yapısı, polimerizasyonu araştırılmış, kristalin yapısının incelenme yöntemleri irdelenmiştir. Fiziksel, kimyasal, elektriksel, yüsey, ısıl, mekanik ve termodinamik özellikleri belirtilmeye çalışılmıştır. Moleküler yapısı belirtilerek incelenme yöntemleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Termodinamik özellikleri ve bu özelliklerin ısıyla değişimi, mekanik özellikleri gerinme-gerilme ilişkileri, darbe dayanımı, mukavemet ve sertliği ile birlikte açıklanmıştır. Elektriksel özelliklerinin sağladığı avantajlar, kimyasal özelliklerinin bir sonucu olan korozyon dayanımı belirtilmiştir. Isıl özellikleri, iletkenliği ve kararlılığı ile birlikte açıklanmıştır. Ban alarak PTFE" nin genel kullanım alanları kimya, elektrik-elektronik ve diğerleri şeklinde gruplanmıştır. Özel alarak kullanılmakta olan parçalar tanıtılmış, özel uygulamalar belirtilmiş ve otomotiv endüstrisindeki kullanımı nedenleri ile birlikte verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, thBi 'general properties of polytetrafluoroethylene, an industrial plastic, having been first pointed out. Its production, structure and polimerization are researched, as are the methods of investigation it crystallinity, e.g. microscopy, x-ray difraction and Infared spectra. Physical, chemical, electrical, surface, thermal, mechanical and thermodynamic properties are clarified. The molecular structure of it is described with the investigation methods. Thermodynamic properties and the changing of these properties by variance in temperatues are recorded. Mechanical properties are given together with strain-stress relationships, strength and hardness. The advantages from the electrical properties and corrosion durability due to the chemical properties are summarized. Thermal properties are pointed out together with conductivity and stability. Finally, the general uses range which are chemical, electric-electronic and others are grouped. Particular possible further applications are pin-pointed in the otomotive industry together with supporting evidence for these conclusions.