Organizasyonel öğrenmenin ürün inovasyonu üzerine etkileri
The effects of organizational learning on product innovation
  1. Tez No: 292305
  2. Yazar: EZGİ GÜZELSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; firmalarda organizasyonel öğrenme kültürünün ürün inovasyon performansı üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışma kapsamında Organizasyonel Öğrenmenin Ürün İnovasyonu Üzerine Etkileri modeli oluşturulmuş ve modelde yer alan değişkenlerin ölçüm yöntemleri açıklanmıştır. Araştırma konusu modele ait analiz edilecek verilere ulaşmak için anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında farklı sektörlerden ve farklı büyüklükteki 150 farklı firmaya anket uygulanmıştır. Araştırma kapsamında firma çalışanlarının çalıştıkları firmalardaki organizasyonel öğrenme faktörlerinden ?Öğrenme Sorumluluğu?, ?Paylaşılan Vizyon? ve ?Açık Fikirlilik? ile, ürün inovasyon etkinliği ve verimliliğini ortaya koymaya yönelik sorulara yanıt vermeleri sağlanmıştır. Çalışma sonuçları göstermektedir ki, organizasyonel öğrenme kültürü unsurlarından ?Paylaşılan Vizyon? ve ?Açık Fikirlilik? faktörlerinin bir firma içinde başarılı şekilde uygulanması, organizasyondaki ürün inovasyon etkinliğini ve verimliliğini de artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the effects of organizational learning culture on product innovation performance. To reach the purpose, The Effects of Organizational Learning on Product Innovation model was formed and measurement techniques of the model varibles were explained. Questionnaire method was applied to get the data. Questionnaires have been sent to 150 different companies that are from different sectors and at different sizes. The employees were asked to reply to the questions that are formed to measure the organizational learning level and product innovation performance within their companies. Thus, the effects of ?Commitment to Learning?, ?Shared Vision? and ?Open Mindedness? which are the factors of organizational learning, on product innovation efficiency and efficacy have been determined. The study results show that successfully applying ?Shared Vision? and ?Open Mindedness? increase the performance of product innovation efficacy and efficiency.