Ofis binalarında yıllık enerji tüketimini azaltan parametrelerin incelenmesi ve pasif yöntemlerin enerji ihtiyaçlarına etkileri
Analysis of parameters reducing the annual energy consumption and the effects of passive methods on energy demands for office buildings
  1. Tez No: 292323
  2. Yazar: CENGİZ ÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDİL ESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, bir ofis binası için enerji tüketimini etkileyen parametrelerin ve pasif yöntemlerin incelemesi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile az enerji tüketen bir bina tasarımında seçim kriterleri ortaya konulmuştur. İnceleme ve analiz Energy Plus enerji simülasyon programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz doğrultusunda bir ofis binası için enerji tüketiminde tasarruf bakımından en uygun alternatifler belirlenmiştir. Tüketimi etkileyen temel parametreler olarak duvar yalıtımı (cins, kalınlık ve konum), camlı yüzeyler (cam adedi, kalınlığı, camlar arası kullanılan gaz cinsi ve kalınlığı, güneş geçirgenliği ve boyutlar), bina konumu (güneş etkisi), gölgelendirme ve gün ışığı aydınlatması ile birlikte işletme şartları (konfor sıcaklıkları, taze hava miktarı ve infiltrasyon) incelenmiştir. Pasif yöntemler açısından ise gece havalandırması, yeşil çatı uygulaması, hava kontrollü cam ve ek cam alternatifleri analiz edilmiştir. Her bir parametrenin birçok alternatifi birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda tasarruf açısından en uygun alternatifler belirlenmiştir. En uygun alternatif sonuçları ile oluşturulan yeni bina tasarımı enerji tüketimlerinde önemli bir tasarruf sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, parameters that affect energy consumption and passive methods were analysed for an office building. Results determined the selection criteria for design of the low energy building. Review and analysis was performed by using Energy Plus simulation program. In the direction of analysis, the most appropriate alternatives were determined for energy saving in an office building. Wall insulation (type, thickness and position), glazed areas (number of glazing, thickness, type and thickness of gas which is used between glasses, solar heat gain and sizes), position of building (effect of solar heat), shading, daylighting and operating conditions (comfort temperatures, amount of outdoor air for ventilation and infiltration) were examined as the main parameters that affect consumption. Night ventilation, green roof, airflow control and storm window alternatives were also examined as the passive methods. Many alternatives of each parameter were compared with each other. As a result, the most suitable alternatives were determined in terms of energy saving. New building which is created with the best alternatives? results provided a significant saving in energy consumption.