Çift kişilik motorlu planör tasarımı ve ağırlık-süzülme oranı optimizasyonu
Design of a two seater motor glider and optimization of weight-glide ratio
  1. Tez No: 292326
  2. Yazar: MUSTAFA KABASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada ülkemizde çok yaygın olmayan fakat Amerika kıtası, eski batı ve doğu Avrupa kıtasındaki ülkelerde oldukça yaygın olan planör tasarımı ve imalatı üzerine bir çalışma yapılmıştır. Yazar, amacı ev yapımı ve amatör inşa hava aracı tasarım ve imalatını ülkemizde geliştirmek olan Deneysel Havacılık Derneği kurucularından olması vesilesi ile bu konuya uygun bir çalışma yapmayı amaç edinmiştir. Hedef olarak EASA 22 regülasyonlarına uygun, çift kişilik, eğitim ve eğlence maksatlı, havalanmak için harici bir itki kuvvetine ihtiyaç göstermeyen, kendinden motorlu bir planörün kavramsal tasarımı gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu çalışmanın amatör inşacılar için bir hava aracı tasarımında eksikliği hissedilen Türkçe kaynak olması da amaçlanmıştır. Bu çalışmanın neticesinde ortaya çıkacak tasarımın ülkemizde bir elin parmakları sayısını geçmeyen ev yapımı hava araçları kategorisinde imalatının yapılması planlanmaktadır. Bu maksatla planörde kullanılması düşünülen 1600cc'lik hava soğutmalı bir VW motoru temin edilmiş ve uçak motoruna dönüştürülmesi ile ilgili kitap ve eğitim DVD leri ABD menşeili Great Plains şirketinden satın alınmıştır. Çalışma için piyasada mevcut bulunan planörler incelenmiş, özellikle bu konuda dünyada söz sahibi olan Alman ve Polonya'lı planör tasarımları referans alınmıştır. Ayrıca tasarım sonrası imalat konusunda AKMETAL, GÜRBÜZ MÜHENDİSLİK, NTG PLASTİK, DEMETEK MÜHENDİSLİK ve ŞAFAK MAKİNA firmaları ile sponsorluk anlaşmaları yapılmıştır. Bu tez çalışmasının devamında tasarlanan planörün üç boyutlu bilgisayar modelleri ve teknik resimleri hazırlanarak imalatının yapılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the preliminary design stage of a motor glider was performed which is not so common in our country but very popular in western countries and in some east european countries. The author himself is one of the founders of Experimental Aviation Association in Turkiye which the aim of this association is to promote and develop homebuilt aircrafts, so he preferred to perform a work parallel to this subject. As a target, a two seater motor glider for a training and recreation purposes which doesnt need an exterior power plant to launch was chosen to design in accordance with EASA 22 regulations. Also this work is aimed to be a Turkish reference book for homebuilders which we don?t have too much. At the end of this work the designed glider is aimed to be built as a homebuilt aircraft where there is not so many homebuilt aircrafts in Turkiye. For this reason a 1600cc VW engine was supplied to be rebuilt as an aircraft engine and required training manuals and DVDs were supplied from Great Plains company from USA. For the work motor sailplanes available in the market were observed, specially the ones from German and Polish manufacturers were referenced. Also the sponsorship agreements with the companies AKMETAL, GÜRBÜZ MÜHENDİSLİK, NTG PLASTİK, DEMETEK MÜHENDİSLİK ve ŞAFAK MAKİNA were signed to build the motor glider after this design work. Construction of the designed glider in this thesis is planned to complete after modelling in computer aided design and preparation of the technical drawings.